Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şiirbaz
Fırat AltunyurtFırat Altunyurt

Hayatta kalmak hediye...

30 Aralık 2013, Pazartesi - 12:13
Alışılagelmiş ve sıradan bir hayat yaşarken, alışılmışın dışında olma çabalarımızın çok da işe yaramadığını görüyorum. Ben yine aynı ben, dünyaysa yine aynı dünya, seni bilmem… Tek farkımız, yaşlandıkça heyecanların yerini temkinliliğin aldığı, ama aklımızın da gerilerde kaldığı bir ruh halini taşıyor olmamız. Sadece bir istisnası var bu durumun, o da orta yaştan yaşlılığa geçerken yapma ihtimalimiz olan kısa vadeli delilikler. Olsun, o da güzel.
Bir anlayabilseydim keşke
Ne olduğunu bu aralar bana
Neredeydi bu aklım benim
Delikanlılıkta lazımken bana
Her yılı hayatta kalarak bitirirken içimi garip bir burukluğun, ya da ne bileyim, tedirginliğin soğuk kanatları sarıyor.  Daha kısa zamanda çok şey yapmak, her yere yetişmek, gençlikte cesaret edilemeyen bir sürü davranışı içeren bir hayat tarzına bürünüyor düşüncelerim.  Çaresizce yaşlanmanın insanın içinde yarattığı o korkunç yırtılma etkisinin sonucu olmalı bu aceleci hayat tarzı, kim bilir? Ona yetiş, bunu da yap, tren kaçtı, uçak kalktı..  Haklıyımdır belki de, sonuçta bu dünyadaki bildiğim tek bir hayatım var ve her yeni yıl, bizi ölüme biraz daha yaklaştırıyor.  Sonra bir bakmışlar, yokuz.  Öteki dünyada pişmanlık var mıdır acaba?
Yolculuğum bitiyor,
Acıtıyor ayaklarımı artık
Yerdeki kurumuş otlar
Geldim sanırım sonuna
Bana ayrılan zamanın dostlar,
Ben bol bol harcadım
Bir o kadar da biriktirdim,
Kalanlara emanet olsun,
Benden sonraki yıllar.
Eski zamanlardaki düşlerimizi katbekat mendillere sarıp unutuluş raflarının en üstüne koyduk,  boyumuz yetişmiyor artık. Malum, orta yaşı geçince insanın boyu her geçen gün biraz daha kısalıyor umutları gibi, ellerin üzerindeki kırışıklıklar ve yüzlerdeki çizgiler derinleştikçe..
2013 de aynı bu nedenden ötürü,  yaşamının son demine yetiştirebildiği kadar heyecan ve hareket kattı, kurtulabilmek için bir çok insanı da  kendi yerine feda etti sanırım ama çaresi yok, ecel onu da bekliyor..
Hayatta kalanlardan biri olmayı umarak bu yazıyı okuyan herkese, yaşları ne olursa olsun gözlerindeki  hayat ışığını yitirmeden sağlıklı ve sıkıntısız bir yaşam diliyorum.  Mutlu yeni yıllar. Yani mutluluktan ne anlıyorsanız.
28.12.2013