Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Hayatı ertelemek

22 Ağustos 2011, Pazartesi - 13:35
Bununla ilgili olarak Hale Dwoskin’in sıklıkla kullandığı bir hikâye vardır. İngiltere’de bir barın girişinde “Yarın bedava bira” yazısı vardır. Ve o bar bir kere bile bir bardak birayı bedava vermemiştir. Aslında çoğu insan bir şeyleri gelecekte elde edeceklerini düşünüp kararlarını, hedeflerini ve isteklerini ertelerler. Fark etmedikleri durum ise yaşamın şimdi (http://pariyazarlar.com/yazi/simdi.html)  yaşanmasıdır. Hedeflerimizi ve isteklerimizi ertelerken aslında onlara bağlı olarak birçok şeyi erteleriz. Huzurumuzu, mutluluğumuzu gelecekte ulaşmayı düşündüğümüz hedeflere erteleyerek şimdi sahip olduğumuz zenginlikleri görmezden geliriz.

Aslında hayatlarımızı ertelerken sorunlarınımızı da erteleme alışkanlığımız vardır. Ancak yumurta kapıya dayanınca harekete geçme ya da sorunlara çözüm bulma davranışı, çok daha rahat çözülebilecek bir durumu çok karmaşık hale getirebilir. Genelde olayları zamana bırakmak ya da oluruna bırakmak ki bu serbest bırakmak değildir, bazı zamanlarda bizi kayıtsızlığa sürükleyerek hareketsiz kalmamıza yol açabilir. Serbest bırakmak hem bırakmak hem de gerektiğinde harekete geçmektir. Oturup sorunların çözülmesini beklemek değildir. Bunu yeri gelmişken belirtmek istedim çünkü bu çoğu insanın yanılgıya düştüğü bir durumdur. Serbest bırakmak, getirdiği rahatlık ve huzur dolayısıyla hiçbir şey yapmamakla karıştırılır. Ama şu anda serbest bırakmış olmama rağmen yazıyı yazmaktayım. Öbür türlü olsa serbest bırakıp yazının birileri tarafından yazılmasını beklemem gerekirdi ki bu yaşadığımız dünyada pek de yapıcı bir davranış olmazdı.

Nisargadatta Maharaj’ın sorunları ertelemekle ilgili çok güzel bir sözü vardır:

“Bütün bekleyiş boşunadır. Sorunlarınızın çözülmeleri için zamana bel bağlamak kendini aldatmaktır. Kendi haline bırakılan gelecek ancak geçmişi tekrarlar. Değişim ancak şimdi olabilir, asla gelecekte değil.”

Sonuç olarak hayatı ertelemeyi ne kadar serbest bırakırsak kendimizi o kadar şimdinin gücüyle hareket halinde buluruz. Böylece yaşamımızın gelecekte bir gün değişmesini beklemek yerine şu anda sahip olduğumuz koşulsuz huzur ve mutluluğa kendimizi açarak harekete geçeriz. Bugünkü yazımı yine bir serbest bırakma alıştırmasıyla bitirmek istiyorum. Sedona Yöntemi’yle ilgili hiçbir bilginiz yoksa ilk olarak serbest bırakmak (http://sedonayontemi.com/serbest-birakmak/) linkine girip sayfadaki alıştırmayı yapmanızı tavsiye ederim.

Hayatınızda ertelediğiniz herhangi bir durum düşünün. (Bir sorunun çözümü, bir istek ya da hedef)
  • Şu anda bu durumu ertelemek için kendinize izin verin. Durumu ertelemenin verdiği duygulara sadece kendinizi açın. O duyguların oluşmasına izin verin. (Bu rahatlama ve güven ama aynı zamanda sıkıntı ve güvensizlik gibi olumlu ve olumsuz duygular uyandırabilir)
  • Şimdi de bu durumu ertelemeyi serbest bırakabilir misiniz? (Sadece yapabildiğiniz kadar bırakın. Bırakırken kalem örneğini hatırlamanız yardımcı olacaktır.)
  • Şimdi tekrar durumu ertelemek için kendinize izin verin ve oluşan duygulara kendinizi tekrar açın.
  • Şimdi tekrar bu durumu ertelemeyi serbest bırakabilir misiniz?
 
Şimdi nasıl hissettiğinize bir bakın. Yukarıdaki alıştırmayı birkaç kez tekrarlayarak serbest bıraktığınız konuda kendinizi daha rahat ve huzurlu hissederek harekete geçme ihtimalinizi artırabilirsiniz. Eğer o konuda yapabileceğiniz bir şey yoksa da durumun yarattığı bastırılmış olumsuz duygulardan arınarak kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.