Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Yaşama Sanatı
Kerim GüzelişKerim Güzeliş

Hayat uzak değil ki!...

08 Ekim 2012, Pazartesi - 16:59
Hayatınızdan memnun muyuz?
Kendimizden, çevremizden ve yaptıklarımızdan? 
Büyük çoğunluğun bir çırpıda ‘hayır’ cevabı vereceğinden emin olabilirsiniz. Bugünün tüketim toplumunun yarattığı yapay dünyada, böyle bir sonuca varmak kaçınılmaz.
Sonu gelmeyen, sınır tanımayan tüketme güdüsü, hiçbir şekilde tatmin etmeyen, avutmayan maddi değerler, insanları mutsuz hale getiriyor.
İşte bu mutsuzluk çok sayıda insanın yapay dünyadan el çekmeye başlayıp manevi dünyaya yönelmesine, spiritüel alanda cevaplar ve çareler aramasına en büyük sebeptir.
Bu yanlış mı? Aslında hayır. İçimize yolculuk yapmak hata olabilir mi? Maddi kaygılardan uzaklaşmak, lüzumsuz yüklerden ve endişelerden kurtulmak neden yanlış olsun ki…  Kendine yolculuk yapmak, kendinin farkına varmak, dünyaya geliş sebebini idrak etmek, maddi dünyanın dayattıklarından kurtulmamızda önemli rol oynar.  Çünkü o zaman lüzumsuz yüklerimizin, anlamsız hırslarımızın, asla tatmin olmayan sahip olma güdümüzün farkına varabiliriz.
Farkına varmak, kendimize verdiğimiz zararı görebilmek, arınma yolunda atacağımız en büyük adımdır. Bu adımın ardından, sevginin ve huzurun ötesinde kazanmak için kendimize eziyet ettiğimiz pek çok maddi değerin anlamsızlığı çıkar ortaya…  Bizi engelleyen ve hayatın tadını çıkarmaktan uzaklaştıran zincirler kırılmaya başlar.  Yapay hırslardan ve şartlanmalardan uzaklaşır. Bu noktaya ulaşmak kolay değil gibi gözükse de kendimize bir yolculuk yapmaya niyetlendiğimizde bile farkı görebiliriz. Yüklerimizin yavaş yavaş uzaklaştığını hissetmeye başlarız.
Maddi kaygıların, dibi delik bir kova misali bitmeyen isteklerin kıskacından kurtulmaya başladığımızda yaşamı hissederiz. Sevginin, üretmenin ve paylaşmanın sırrını keşfetmeye başlarız.
Kendimize bir iyilik yapalım ve içimize bir ayna tutalım. Ne varsa yüzleşmekten korkmayıp gereksiz olanları atmaya bugünden başlayalım! Bunu yaparken nicedir boşverdiğimiz küçük ama anlamlı detayları hatırlamamızda yarar var.
Karşılaştığımız birine selam vermek, tanımadığımız birine gülümsemek, bir sebepten karşımızdakini takdir etmek, iyi bir başlangıç olabilir. Belki bir yaşlıyı ziyaret etmek, o an ihtiyacı olana bir şekilde yardımda bulunmak, bir şeylere çare olabilmek ne büyük haz verir insana; tüm bunları yaşamak, hayatımızın asıl amacını hatırlatır bizlere…
Uzunca bir süredir farkında bile olmadığımız detaylarda gizlenmiş huzuru ve mutluluğu keşfetmeyi de unutmayalım. Doğaya kulak kesilmek; kuşların cıvıltısını dinlemek, rüzgarı tenimizde hissetmek, dalga seslerini dinlemek, çimlerin, toprağın kokusunu içimize çekmek, güneşin doğuşuna uyanmak, batışını kaçırmamak, renkten renge değişen gökyüzünü seyretmek “an”ı yaşatır ve suni her şeyden uzaklaştırır bizi…
Kuşkusuz çalışmaya, üretmeye de devam edeceğiz. Çoğumuz için hayatı zorlaştıran, hayattan uzaklaştıran bir konu olabilir ancak işimizi yaparken de yaşamımızı güzelleştirmek mümkün. Burada en önemli nokta; işimizi severek yapıyor olmamız ve her ne yapıyorsak en iyisini yapmaya çalışmamızdır. Çünkü ancak o zaman ortaya koyduğumuz değerler bizi tatmin eder ve motive olmamızı sağlayabilir. Bilgimizi, deneyimlerimizi, emeğimizi ve sevgimizi kattığımız takdirde yaptığımız işten keyif almak çok da zor değil.
Tabii bunun yanında insan faktörünü de unutmamak gerek; birlikte çalıştığımız, bir şeyler üretmek için bir araya geldiğimiz, bir şekilde alışveriş içinde bulunduğumuz insanlardan bahsediyorum. İlişkilerimizi belli bir dengede tutmak kolay olmayabilir ancak buna ulaşmaya çalışmalıyız. Diğer bir önemli nokta da kazanma hırsının tüm değerlerin önüne geçmesini engellemek.  Farkında olmaksızın sürdürdüğümüz yaşantılarımızın bize dayattıklarından biri de bu; maddi kaygıların, kazanma hırsının pek çok değerin önüne geçmesi ve bunun bir kısır döngü haline gelmesi. Hep daha fazlasını istemek, bu uğurda insanlardan, yaşamın güzelliklerinden vazgeçmek. Ama unutmayalım ki hayat o kadar uzun değil. Daha fazlası için gözü kapalı uğraşırken kaçırdıklarımız, vazgeçtiklerimiz ve kaybettiklerimiz ne yazık ki geri gelmez. 
İşte bu nedenle, sevdiklerimizden, onlarla hayatı paylaşmaktan, insana, doğaya değer vermekten kısacası ‘yaşamak’tan uzaklaşmayalım.  Farkında bile olmadan taşıdığımız fazlalıklardan kurtulup bugünden itibaren hayatımızı keyifli hale getirmeye başlayalım.
Kendinizin ve yaşamın güzelliklerinin farkına vardığınız aydınlık günler diliyorum…