Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

Hayat hayat hayat...

14 Nisan 2017, Cuma - 15:00
Hayat mı harcadı seni? Hayat mı yumdu gözlerini? Ne istersin şu hayattan be adam? Asıl insandır seni öldüren, devreye giren de hayattır sonra, hemen seni silip süpüren.
 
Hayatta mutlu değilsen, eksiklerin tırmalıyorsa yüreğini, biraz değişime açık değilsen, biraz hata aramıyorsan özünde, sözünde, beyin hücrelerinde, hemen küsersin Allaha. Dünya işidir bu be adam, hayatı etme haram.
 
Manevi değerlerimiz, mutsuz, ezik, elini uzatıp da artık imkânsızı yakalamak isteyenlere göre, artık değişti diyorlar. İnsanlar maddiyata kilitlenmiş. Aç kalan açlığa alışır başını eğer ama parayı kolay bulan artık her şeyi beğenmez olur, hazımsızdır, yediğini çabuk kusar. Karnı tok yaşayanı kolay değil, doyuramazsın. Yediğinin tadına da varamaz, onun aklı hep yan masadadır. Sen gel yine şerefinle yaşa, neyine yetmez eğilmeyen başın be adam?
 
Sana da mı sabret dediler? Sabrın sonu selâmet mi dediler? Selâmeti sisler içinde arama, uzaktan bile olsa sana göz kırpmazsa sakın sabretme. Sabır da bir yere kadardır. Hele tahammül, onun ölçüsü kişinin kriterlerine göre değişir. Selâmet kapısına kaç adım kalmış, bilen var mı? Mevsimler yanıltır seni, kendi mevsimine de güvenme. Yaz güneşi canlandırır seni ama kış güneşine daha çok sarılır insan. Zamanın gülüşü işvelidir, çabuk kapılırsın, kapaklanır kalırsın, yüreğin kanar be adam.
 
Vicdanın kurusun be hayat, bırak da insanlar yüklenebilecekleri kadar, taşıyabilecekleri kadar hamallık yapsınlar. Uzat elini, bir yardım et onlara da mutluluğu yaşamadan senden ayrılmasınlar. Kilitlenmiş trafiğe yol gösterecek olan sensin. Yeşil ışığı göremeyip hala kırmızı ışıkta sağına soluna bakmadan ısrarla bekleyeni, bırak orada kök salsın, donsun kalsın adam. Yap bunu be hayat.
 
Hayata hayat katana sen de kendinden bir nefes ver. Sevgisiz, muhabbetsiz yaşayan ve yaşatanı söküp içinden at. Hayat bu kadar mı bayat?