Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
İsimsiz
Bahattin YücelBahattin Yücel

Hayaldi, gerçek oldu

01 Haziran 2011, Çarşamba - 00:45
AKP, turizmde yaptıklarıyla övünüyor. İktidarda bulundukları dokuz yıl boyunca giriş yapan yabancı uyruklu sayısına bağlı gelir artışlarını, "hayaldi gerçek oldu" sloganıyla simgelenen seçim kampanyasında, başarı olarak gösterme çabasında.

Hafta sonunda gazetelerin arka sayfalarını kaplayan tam sayfa ilânda; "Ülke çapındaki kültür merkezi sayısını 42 den 98'e çıkardık, özel müzelerin sayısı 93'ten 141 e yükselttik, devlet tiyatrolarına 35 yeni sahne kazandırdık. Özel tiyatrolara verdiğimiz desteği 15 kat arttırdık; 3,5 milyon TL ye yükselttik, yerli sinema sektörüne verdiğimiz desteği 15 kat artırdık ve 90 milyon dolara ulaştırdık (......) Turistik tesislerdeki yatak sayısı 1,5 milyona halen 25 olan marina sayısı ise 65'e çıkarılacak. Hedefimiz turist sayısını 50 milyona, turizm gelirini ise 50 milyar dolara yükseltmek..." ifadelerine yer veriliyor.

İlânın kültüre yapılan katkıları anlatan bölümlerini kısaca geçerek, eleştirileri konunun uzmanlarına bırakmak daha doğru olacak.

Heykelleri ucube diyerek yıkmak, kitapları yayınlanmadan yasaklamak gibi AKP'nin ileride çok konuşulacak, önemli icraatlarına (!) doğal olarak yer verilmeyen ilânda; turist sayısı ve gelir rakamları turizmcilerin altını defalarca çizerek okumaları gereken bir gerçeği gözler önüne seriyor.

AKP'nin 29 Mayıs 2011 günlü gazetelere verdiği; (.... Turizm de dünya 17'incisi olan ülkemizi 7'inci sıraya taşıdık. 2002 yılında ülkemize gelen turist sayısı 13,2 milyon kişi turizm gelirleri ise 11,9 milyar dolardı. Türkiye'ye gelen turist sayısını 29 milyona çıkarttık. Turizm gelirlerimizi ise 21 milyar dolara çıkarttık.) ilândaki tanım aslında başarının değil, sektörde özellikle konaklama ve seyahat acenteliğinde geriye gidişin ipuçlarını veriyor.

Reklamı hazırlayanlarca örtülü biçimde eleştirilen, AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında, ülkeyi ziyaret eden 13,2 milyon kişi, AKP'nin de kabul ettiği rakamlarla söylersek; Türkiye'de 11,9 milyar dolar harcama yapmış. Bu sayıların turizm ekonomisi açısından anlamı; kişi başına 901 doları aşan harcamadır.

Başarı olarak altı çizilen gazete ilânındaki sayılar; -büyük olasılıkla 2010 yılı istatistiklerine dayandırılan; 29 milyon turistten sağlanan 21 milyar dolarlık döviz geliri- kişi başına yapılan harcamanın, iktidara gelmeden önce 901 dolar iken, AKP döneminde yüzde 20 azalarak, 724 dolara indiğini gösteriyor.

Kuşkusuz bu rakamdan doların dokuz yılda uğradığı yüzde 25'lik değer kaybını da düşmek gerekiyor. Bu durumda kişi başına sağlanan gelirin, AKP'nin iktidara geldiği yıl esas alınırsa, ne yazık ki 543.-$ düzeyine düştüğü ortaya çıkıyor.

Bir başka anlatımla AKP iktidarında turizm gelirimiz kişi başına neredeyse yarı yarıya azalmış.

-Tam düşüş oranı %40 -

Rakip siyasal partilerin; seçimlerden önce yayınladıkları beyannamelerinde, turizm konusuna gereken önemi vermekten uzak tutumlarına dikkat çekmiş ve AKP'nin bu alandaki yanlış uygulamalarının görmezden gelindiğini öne sürmüş birisi için, bu ilandaki metinler doğrusu pek şaşırtıcı değil.

Eskiden bu tür içi boş övgüler karşısında, "merdin Kıpti ..." diye başlayan bir atasözü kullanılırdı. Şimdilerde galiba "hayaldi, gerçek oldu" deniyor.