Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

Güzel olan, paylaşmak...

13 Haziran 2013, Perşembe - 19:53
Türkiye zor bir dönem yaşıyor. Düşünülecek ve yazılacak o kadar güzel ve üzücü şey var ki haddimi aşmayarak bu konuları akademisyenlere bırakıyorum.Gördüğüm onca güzel ve uygar avranışları, asap bozucu gerçekleri bir o kadar umudu, parlayan gençliği, birlik  ve beraberlik sergileyen insan selinin coşkusunu sayfalarca yazmak isterdim. Türkiyedeki yaşanan mozaiğin en güzel örneğini görüyoruz. İnsanlar bir zincirin halkalarını oluşturmuşlar ve dünyaya meydan okuyorlar. Araya nifak sokmaya çalışanlara, barışı menfaat uğruna engelleyenlere, huzuru bozanlara inat, "Biz böyleyiz" demeyi de kendilerine ne güzel yakıştırıyorlar.
Yüzbinlerce kişi direnişi karnaval havasında sürdürmeye çalışıyor. Maalesef sert müdahaleler de oluyor ama buna rağmen müthiş bir dayanışma sergileniyor. Burada dostluk var, kardeşlik var. Örnek davranışlar arasında bir tane var ki beni inanılmaz duygulandırdı ve dedim ki "İşte, yaşlı büyüklüğünü bilecek ki, gençler saygıda kusur etmesinler".
Ekranda yaşlı bir hanım görüyorum. Belli ki güzel hatunmuş. Şimdi yanakları çökmüş ama yine sevimli, yüzü kırışmış ama gözleri yine güzel bakıyor, ağzında diş kalmamış ama o dudaklar hala güzel konuşuyor. "Türkiyenin en genç ninesi".
Kadın,direnışçilere yaklaşıyor: sevimli, nur yüzlü. Bir tane ekmek getirmiş direnişçilere ve torbasından bir kaç paket daha çıkarıyor. Gençler sevgi ile bakıyorlar yaşlı teyzeye. Bahçeden dut ve erik de getirmek istemiş ama taşıyamamış. Yakında oturuyormuş, tek başına.... Belli ki dar bütçesini zorlamış. Gönlü zengin ablacığım, Sen yalnız değilsin, inan bana, Tanrı senin yanında. Gençler o yumuk ellerini öptüler, bense o kocaman yüreğin dert görmesin diyorum.
Vermeden almayı düşünmek hem onursuzca bir davranış hem de pek zekâ işi değildir.Gün gelir ummadığın dağlara kar yağar. İnsan evlâdına bile sevgi verecek, kişilik verecek, yuvasını sarıp sarmalayacak, eşine, sevgisine sahip çıkacak, öğretmen işini sevecek, sanatçı ömrünü verecek, ayrıca insanların pozitif enerjiye, bir sıcaklığa, güvene, paylaşıma, güzel bir söze, mutluluğa ihtiyacı var.
Ver ki saygı göresin. Ver ki aşkı tadasın. Ver ki ruhun sevgi ile dolsun.