Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Tatlı Cadı
Lerna Kaprielyan BağdasaroğluLerna Kaprielyan Bağdasaroğlu

Gönülden dilenen olsun...

17 Aralık 2014, Çarşamba - 09:30
Gönlümde başkadır Aralık ayının yeri. Her sene ayın ilk günlerinde büyük coşkuyla süsleriz Noel Ağacı'mızı  kızımla, aynen çocukluğumda annemle yaptığımız gibi... Bakmayın adının Noel Ağacı yada Yılbaşı Ağacı olduğuna, Hristiyanlıkla alakalı bir olay değildir bu. Kiminin bildiği kimininse bilmediği üzre aslında bir Pagan geleneğidir , ancak Hristiyanlar bu keyifli kutlamayı benimsemişlerdir ve dünyanın dört bir yanında pekçok evde çam ağaçları süslenir Aralık ayında. Ağaç süsleyen herkes mutlaka en az bir fakiri sevindirmelidir.
Çam ağacına asılan süsler sevgi ve iyi dilekleri temsil eder. Eve bolluk bereket, sağlık, huzur, sevgi , mutluluk getirmesi niyet edilir. Yeni yıldan beklentiler , umutlar, cıvıl cıvıl, rengarenk süslerle sembolize edilir. Çocuklar haftalar öncesinden Noel Baba'ya mektup yazıp istedikleri hediyeleri yada dileklerini sıralarlar bir bir. Ağaç süslendikten sonra aile fertleri birbirine küçük hediyeler alıp, birkaç gün öncesinde ağacın altına koyarlar. Avrupa ve Amerika'da Noel gecesi açılır paketler. Türkiye'deki Ermeniler ise bu ritüeli Yılbaşı gecesi uygularız. 
Evde yaşı küçük çocuk varsa hediyeler ağacın altına konmaz, Noel Baba kostümü giyinmiş bir aile bireyi dağıtır paketleri. Minikler için bu tonton masal kahramanını karşısında görmek tarifsiz mutluluktur. Noel Baba'nın kucağına oturur, bir şarkı söyler veya şiir okurlar dilleri döndüğünce  ve mektuplarında yazan hediyelere kavuşurlar. Yaşı büyüdükçe en keyifli anıları arasında yer alır çocukların bu Noel Baba'lı, tüm aile fertlerinin bir arada olduğu kutlamalar. Kızım da uzun seneler inanmıştı Noel Baba'nın varlığına. Büyük heyecanla gün sayardı kahramanının onu ziyaretini.
Şimdi artık Noel Baba'nın sadece gönüllerde yaşadığının bilincinde ve misyonunun sevgi ve iyilik olduğunun farkındalığını yaşıyor. Ağaç süslemek, dilek dilemek, evimizi neşelendirmek, ihtiyacı olanlara el uzatıp yardımlaşmanın hazzını duymak, sevgi tomurcukları ekiyor gönüllerimize. Pekçok sorunun olduğu günümüzde hepimizin ihtiyacı yok mu sahi pozitif düşüncelere, mucizelere? İşte biz de her sene olduğu gibi CD çalara Noel şarkıları CD'mizi koyup kıkırdaşarak, dans ederek süsledik ağacımızı.
Son cicileri ağaca dizerken ,
Noel Baba'ya mektup yazma yaşı geçen kızım "Mama bu sene sonuncu ciciyi ağaca koyarken iki dilek dileyebilir miyim? " diye sordu. Başımla onaylayınca gözlerini sımsıkı kapattı prensesim ve mırıldanarak ; "Tanrım, bu sene senden iki dileğim var ama önce teşekkür etmek istiyorum. Sıcacık bir evim olduğu için teşekkür ederim. Hani çok istiyordumya bir evcil hayvanım olmasını, onu adada bulmamı sağladığın için çok teşekkür ederim. Bir bilgisayar istiyorum bu sene.  Bir de bütün çocukların sıcak evlerde yaşamasını diliyorum. Annesi babası olmayan çocukları koru lütfen. Amen." 
O tertemiz kalbiyle dileklerini sıralarken , gözlerimin dolmasına mani olamayıp sımsıkı sarıldım yavruma... Yeni yıl yaklaşırken , tüm dünyanın bu saf yüreğin dilekleriyle ısınmasını, herkese sağlık, huzur, mutluluk, barış, kardeşlik, sağduyu, bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyorum...