Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

Gökyüzünden üç elma düştü...

28 Kasım 2014, Cuma - 01:28
Mevsimleri sayarken sene sonuna yaklaştık. Günler, aylar, birbirini kovaladı ve böylece bir yılı daha geriye bırakıyoruz. Arkamıza bakmadan Yeni Yıla koşmak kadar büyük bir mutluluk yok. Bitip tükenmemek lâzım. Kuvvetli olmalıyız. Engelleri yenmeli, zekâmızdan yaşantımıza destek yaratmalıyız. Etrafımızdaki insancıklardan mesafeli olup, çocuk yaştakileri ve gençleri toplumun ileri seviyelerine taşımak için çaba sarf etmeliyiz.
İnsancıklar mı dedim? Başka ne tür bir sıfat vermemi isterdiniz? Yine terbiyemi takındım. Gerçi kınamamak lâzım, bazı kişilerin yapısı farklı, algılama kabiliyetleri yetersiz, inadına cehalet, inadına haset, inadına onursuzluk yaşadıklarının farkında değiller. Bazen insanlar kendilerini aynada görüp tartacaklarına, sırtlarını dayadıkları yere yapışmak çabasındalar. Kendimizi de Kaf dağında görmeyelim. Ufak dağlar daha güvenlidir yeter ki o ufak dağları biz yaratmayalım.
Dikkat ederseniz sırt sırta bir dayanışma, yüz yüze, el ele, gönülden gönüle olmuyor. Bu zehir, sokaktaki insana da geçmiş, sırtını dayadığı her imkân kendi ideolojisi oluyor. İnsanların ortak paydada anlaşabilmeleri için işi Allaha mı bırakalım? Bu savaşlar, bu katliamlar, şehitlerimiz, dalaşmalarımız, anlamıyor görünüp kendi garabetimizi gütmemiz nelere mal olacak, nasıl ve ne ile sonuçlanacak? Ancak aklı ve becerisi olan bir insan kendi durumuna hâkim olabiliyor. Vicdan insanın adaletidir. Keşke, bu niteliklere sahip güçlü insanlara seslenebilseydim.
Yeni Yıl kapımızda. Nasip olursa, bir yılı daha sevinçle karşılayacağız. Acaba herkes sevinçle mi karşılayacak? Sanmıyorum. Bence şükretmekle yetinenler çoğunlukta olacak. Giden yılın geride bıraktığı acılar, yeni yıla miras olarak damarlarımızda akacak. Hak etmediklerini yaşayanlar Haktan yüreklerini ferahlatacak ilahi ışık dileyecekler. Hasta olanlar şifa, yaralı gönüller vefa, yalnız kalpler sevda, sevenler yuva dileyecek. Şansları bol olsun, nasıl olsa güldüren gülecek.
Yeni Yıl hazırlıklarımız beklenmedik sevinçlerle gecemize neşe katsın.
Gökyüzünden üç elma düştü. Biri yüreğime, biri gönlüme, biri de ülkeme. Dilekler benden, sormayın lütfen.