Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Yollardan
Sarper SesliSarper Sesli

Gökkuşağı Ülkesi

21 Mart 2011, Pazartesi - 09:27

Oturduğunuz bir kafe den balinaları izlediğiniz, beyaz köpekbalığı dalışı yaptığınız, Penguenlerle yüzdüğünüz, Fok balıklarıyla daldığınız, babun maymunlarıyla şehri paylaştığınız, Belgesel kanallarında izlediğiniz vahşi hayatın içinde ki bir oyuncu olduğunuz kaç ülke vardır ki? 

Cografyasında barındırdığı bu kadar farklı lezzetin yanı sıra her isteğe cevap verecek tarzda birbirinden farklı seçeneklerde mevcut Güney Afrika da.

Altın ve gümüşün şehri Johannesburg, iyi kalite konaklama imkanlarının bulundugu, lezzetli yemekler yiyebileceginiz her bütçeye uygun alternatiflerin olduğu ekonominin kalbi konumundaki en büyük şehir. Yavru aslanları sevmek, 260 metre yerin altında eski altın madenlerinde dolaşmak, golf çılgınlıgına katılmak isterseniz dogru adrestesiniz demektir. Aynı zamanda Melroseşarch, Sandton gibi bölgelerinde birbirinden güzel restoran ve alışveriş seçenekleri de bulabilirsiniz. 60 km uzağında ülkenin yürütme başkenti olan Pretoria ya Nelson Mandela nın ilk siyah başkanı olarak yemin ettiğii  şehirdir. Pretoria, jakaranda araçlarının renk kattıgı caddeleriyle ünlü, planlı bir kenttir. Kentin ana caddesi olan Church Caddesi 20 km boyunca doğu-batı doğrultusunda uzanır. Dünyada ki en fazla konsolosluk ve elçiligin bulunduğu ikinci  şehirdir.

Doğu ya doğru gittikçe 20.000 kilometre kare büyüklüğündeki Afrika kıtasın en büyük üçüncü milli parkı olan Kruger park, gelmişken mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken bir yer. Yüksek kalite konaklama seçeneklerinin olduğu, Afrika nın beş büyüğü (Fil, Gergedan, Aslan, Leopar, Buffalo) ile yakın temasta bulunduğunuz ve vahşi hayatın en ince detayına kadar girerek doğal hayat ve hayvanlar alemi ile ilgili her konu hakkında bilgi edinebildiğiniz safari deneyi mi, mutlak tecrübe edilmesi gerekenlerdendir.

Kruger Park Johannesburg dan arabayla yaklaşık 6 saat mesafededir. Panoromik rota üzerinden giderseniz yol üzerinde God’s Window ve Blade River Canyon gibi doğa güzelliklerini görebilirsiniz. Ama çok zamanı olmayanlar için Johannesburg dan charter uçuşlarıda mevcut.

Afrika kıtasının en işlek limanı olan Hint okyanusu kenarında ki Durban Çok sayıda büyük otellerin, birbirinden güzel parkların yer aldığı bir şehirdir, sahil bandının bir cazibe merkezi olduğu, Altın şerit (Golden Mile) ismiyle de anılan. Botanik bahçeleri ve de ushaka Marine World adı ile de dünyadaki türünün en büyüklerinden biri olarak kabul edilen Akvaryum yine bu şeritte yer almaktadır. Surf ve dalış cenneti olan bu şehirde günler her anlamda hızlı ve eğlenceli geçiyor. Zamanında ülkenin en önemli turizm merkezi olan Durban bu özelliğini 90 lardan sonra Cape Town şehrine kaptırmış durumdadır.

Ülkenin yasama başkenti olan Cape Town gelen tüm ziyaretçilerine sınırsız seçenek sunan bir şehirdir. Masa Dağından Ümit burnuna, Robin adasından garden route una şarap çiftliklerinden gurme restoranlarına, eşsiz plajlarından çok renkli gece hayatına, Sokak çalgıcılarından Camps bay ine Passion fruite meyvesinden Amarula sına kadar. Bu şehirle ilgili anlatılacak çok şey var. Cape Town dan sonraki en eski ikinci şehir olan Stellenbosch. Dünyanın en iyi şarap bağlarını içerisinde barındıran, ödüllü çiftliklerde keyif yaptığınız, inanılmaz manzaraları elinizde bir kadeh şarapla izlediğiniz ve gurme restoranlarda günü sonlandırdığınız görülmeye değer bir bölge. Cape Town macera düşkünlerini de unutmamış. Skydiving, Yamaç paraşütü, dünyanın en yüksek köprüsünden bungee jumping (216m), Beyaz Köpekbalığı dalışı,  kafesli timsah dalışı, motosiklet turları gibi aktiviteleri de bulabileceğiniz zengin seçenekleriyle de kendisinden ayrılmayı zorlaştırıyor Cape Town.

Coğrafyasıyla, renkli insanlarıyla, farklı kültürleriyle bizleri yanına çeken bu ülkeye en doğru ismi Nelson Mandela koymuş“Rainbow Nation” Gökkuşağı ulusu.

Gelmek için Güney Afrika nın artılarının yanı sıra. Türk vatandaşlarından vize istenmiyor olması,THY nın direk uçuşuyla birleşip ucuz bir ülke olmasını da eklediğimiz zaman diğer alternatiflere fazla seçenek bırakmıyor Güney Afrika.

Ne kadar yazarak anlatmaya da çalışsam bu ülkeden zaman çalmak ve her anını tecrübe etmek kısaca Güney Afrika yı yaşamak LAZIM.

Sarper SESLİ
 
Nasıl Gidilir;

THY yollarının İstanbul – Cape Town direk uçuşu dışında farklı hava yolu olarak Qatar, Emirates, Etihad gidi şirketlerinde aktarmalı olarak uçuşları mevcut.