Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Gerçek Mutluluk...

02 Eylül 2011, Cuma - 20:49
Günümüz dünyasında neredeyse her şey bir koşuşturma haline geldi. Bu koşuşturma içinde insanların en büyük arayışlarından birisi de mutluluk. Hepimiz güzel deneyimler yaşadığımızda mutluluk duygusunu hissetme şansını buluyoruz. Ne yazık ki,  mutluluk duygusu uyandıran bir deneyim yaşarken daha onun keyfini tam olarak çıkarmadan bir sonraki deneyime atlayarak mutluluğu tekrardan yaşamak istiyoruz.

Aslında bunun temel sebebi yaşadığımız deneyimlerin bize geçici mutluluk duygusu vermesidir. Çünkü koşullara bağlı olarak aradığımız mutluluk sadece yapay bir duygu oluşturabilir. Bununla birlikte mutluluğu dışarıdan elde edeceğimiz deneyimlerle edindiğimizde aslında tatmin olmak yerine daha çok isteriz. Bu durum; sahip olmak, daha çok istemek, sahip olmak, daha çok istemek kısır döngüsünü yaratır. Örneğin kendimize yeni bir televizyon almak bir mutluluk sebebi iken, ona sahip olduktan kısa bir süre sonra daha üst model bir televizyon almak isteyebiliriz. Ya da işimizde terfi edip bizi mutlu edecek bir zam aldıktan sonra, beklentilerimiz daha da artarak bulunduğumuz durumu değiştirmek isteyebiliriz. Veya bir haftalık keyifli bir tatil geçirdikten sonra, hemen başka bir tatile çıkmak isteyebiliriz. En önemlisi bizi çok mutlu eden bir ruhsal deneyim yaşadıktan sonra, bunu daha çok yaşamak isteriz. Bütün bu saydığım örnekler herkeste bir şekilde var olan gerçek mutluluk arayışından kaynaklanır. Sampo Kaasila bu kısır döngüyü şu şekilde açıklar:

“Sahip oldukça daha çok istiyorsunuz ve böylece ‘isteme’ halinde sıkışıp kalıyorsunuz ve bu kısır döngüde kalıcı bir memnuniyet mevcut değil. ‘İsteme’ durumunda olmak acı yaratıyor. Şunu unutmayın, fiziksel dünyaya ait herhangi bir şeye karşı aşırı arzu ve şehvet duymak mutluluğun kaynağı değildir. Mutsuzluğunuzun arkasındaki sebep herhangi bir şeyin eksik olması değildir; aslında mutsuzluğunuzun gerçek kaynağı şiddetli arzunuzdur.”

Baktığınız zaman gerçek mutluluğun kaynağı dışsal bir deneyim olsaydı onu bir kere yaşar ve sonsuz mutluluğu yakalardık. Ama yaşadığımız mutluluk veren deneyimleri bir yemeğe benzetirsek sanki yedikçe daha çok acıkıyoruz. Aslında gerçek ve kalıcı mutluluk hiçbir koşula bağlı olmayan bir durumdur. Onun için hiçbir deneyime ihtiyaç yoktur. Gerçek mutluluk dışarıdan kendinize ekleyeceğiniz bir şey değildir. O, her deneyimin ötesinde sessiz bir şekilde bekleyen sonsuz haz ve huzur halidir.

Şimdi kısa bir Sedona Yöntemi çalışmasıyla gerçek mutluluğu nasıl deneyimleyebileceğinizi göstermek istiyorum.

Şu ana kadar büyük bir ihtimalle toplumdaki alışkanlıklara bağlı olarak mutluluğunuzu belli durum ve koşullara bağladınız. Şimdi sadece bir olasılık olarak mutluluğun koşullara bağlı olmadığını fark edebileceğiniz bir çalışma veriyorum. Aşağıdaki çalışmayı mümkün olduğu kadar aklınızla değil kalbinizle yapın, yani daha çok hislerinize odaklanın.

Şimdi, sessiz ve rahat bir ortama geçip çalışmayı yapabilirsiniz:

1. Kendinize koşullara bağlı olan mutluluk duygusunu hissetmek için izin verin. (Sizi mutlu eden bir haber, kendinizi iyi hissettiren bir kişi veya durum, satın aldığınız bir şey. Aklınıza şu anda ne geliyorsa). O duyguya sadece kendiniz açın.
2. Şimdi de kendinize hiçbir koşula bağlı olmayan mutluluğu hissetmek için izin verin. Hiçbir duruma bağlı olmayan mutluluğa odaklanın. (Bunu sadece yapabildiğiniz kadar hissedin çünkü bu şu anda size yabancı gelen bir duygu ötesi bir boşluktur.)
3. Şimdi tekrar koşullara bağlı olan mutluluğu hissedin ve sadece o duyguya odaklanın.
4. Şimdi tekrar koşulsuz mutluluğu yapabildiğiniz kadar hissedin. Buna sebepsiz sadece şu anın mutluluğu da diyebiliriz.(Sadece yapabildiğiniz kadar oluşan duyguyu hissedin.)
5. Şimdi son kez koşullara bağlı mutluluk duygusuna odaklanın ve onu hissedin.
6. Son olarak koşulsuz mutluk duygusunu yapabildiğiniz kadar hissedin ve o duyguya kendiniz açın.
Şu anda koşullu ya da koşulsuz mutluluk hisleri birbirine karışmış gibi hissediyor olabilirsiniz ki bu duygularınızın nötr hale geldiğinin işaretidir. Bu çalışmayı ne kadar çok yaparsanız doğal olarak sahip olduğunuz mutluluğu o kadar fark etmeye başlarsınız.