Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Geçmişi serbest bırakmak

11 Nisan 2011, Pazartesi - 18:44
Belki de en çok takıldığımız durumlar geçmişte yaşadığımız deneyimlerdir. Ya geçmişi değiştirmek isteriz, ya da neden bir olayın başımıza geldiğini anlamaya çalışırız. Ya da bazen, yaptığımız bir seçimin yanlış olduğunu düşünür ve eğer o seçimi yapmasaydık nelerin farklı olabileceğini düşünürüz. İşte bütün bu yaptıklarımız şu anki gerçeği fark etmemizi engelleyerek gücümüzü azaltır. Geçmiş aslında bitmiştir, yoktur ama bunu bilmemize rağmen geçmişi düşünmekten kendimiz alamayız. Ancak geçmişten bugüne yansıyan olumsuz duygu ve düşünceleri serbest bıraktığınızda, çok daha huzurlu, mutlu ve güçlü hissetmeye başlarsınız.

Geçmişi serbest bırakma durumunu anlatan çok güzel bir Zen hikâyesini paylaşmak istiyorum. Hikâye, aslında hepimizin günlük yaşamda sıklıkla karşılaştığı bir durum. Ve hikâyeyi okuduktan sonra serbest bırakarak enerjimizi nasıl doğru bir şekilde kullanabileceğimizi göreceğinizi düşünüyorum. Bu hikayeyi Eckhart Tolle'nin kitabından paylaşıyorum.

İnsan zihninin geçmişi bırakmak konusundaki beceriksizliği ya da isteksizliği, Tanzan ve Ekido adında, şiddetli yağmurlardan sonra oldukça çamurlu hale gelmiş olan toprak kır yolunda yürüyen iki Zen rahibinin hikâyesinde güzel bir şekilde örneklenmektedir.

Bir köyün yakınından geçerlerken, yolun karşı tarafına geçmeye çalışan genç bir kadın görürler. Çamur çok derin olduğu için, kadın üzerindeki ipek kimonoyu berbat etmeden karşı tarafa geçemeyecektir.
Tanzan hiç tereddüt etmeden kadını kucağına alıp yolun karşı tarafına geçirir.Sonrasında rahipler sessizce yollarına devam ederler.
Beş saat sonra, yaşadıkları tapınağa gelirler.
Ekido daha fazla kendini tutamayarak Tanzan'a döner: "Neden o kızı yolun karşı tarafına geçirdin?" diye sorar."Biz rahiplerin bu tür şeyler yapmaması gerekir. Bu doğru değil."
"Ben kızı saatler önce bırakmıştım" der Tanzan
"Sen hala taşıyor musun?"

Şimdi birinin sürekli Ekido gibi istenmeyen olay ve durumları zihinde taşıyarak ve düşünce üstüne düşünce biriktirerek yaşadığını düşünürseniz, gezegendeki insanların çoğunun nasıl yaşadığı ile ilgili fikir edinmiş olursunuz.
Zihinlerinde taşıdıkları yükün ağırlığına bakar mısınız?