Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

Fırçadan yansıyanlar...

07 Temmuz 2012, Cumartesi - 23:30
Yıl 2005, Çelik Gülersoy’un adalılara bir kültür evi olarak kazandırdığı Fabiato köşkünde bir sergi açılışında tanıdık Alantar ailesini. Sevinç Alantar güleryüzü, samimi sohbetiyle dikkatimizi çekmiş çok çabuk kaynaşmıştık. Erdal Alantar ise haylaz çocuklar gibi, hareketli, konudan konuya geçen, esprileriyle çevresindekileri kırıp geçiren haliyle Sevinç ablanın tam zıttı bir karakterdi…

Alantarlar’ı  çok sevmiştik, ilişkimiz kısa zamanda dostluğa dönüşmüştü. Birlikte kısa tatiller ve yolculuklar yaptık. Eski tarihi yapılar, kalıntılar, müze ve arkeolojik yapıları sığdırırdık bu gezilere. Bodrum’da, Büyükada’da sohbetlerimize ortak dostlarımız da katılır, adeta geç tanışmanın acısını çıkarırdık.

İkisi de Mimar Sinan Güzel sanatlarda başlamıştı hayat arkadaşlıklarına.  Zeki Müren, Nadir Hilkat Çulha, Ayhan Işık, Senih Orkan, Günseli Başar, Faruk Geç, Semih Balcıoğlu da dönem arkadaşlarıydı. Sevinç abla iç mimari, Erdal abi ise resim eğitimi almıştı. Sevinç abla çocukluk yıllarında piyano dersleri almış, resim konusunda da derin bilgisi olan, Erdal abiye bu konuda çok büyük destek veren, yağlıboya resimleri olan, bir o kadar da mütevazı bir insandı. Geçtiğimiz yıl eylül ayında kaybettik Sevinç ablamızı ve Büyükada’da ışıklar içinde uyuyor…

Soyut resmin önemli isimlerinden Erdal Alantar, 31 mayıs’ta Paris  Saint Germain’deki, 1960-2000 yılları arasında yaptığı 30’a yakın tablosunun yer aldığı sergisini Sevinç Alantar’a adadı. Bir ay süren serginin ardından çok sevdiği Büyükada’sına ve de dostlarına kavuştu.  80 yaşında olan Erdal abi, çocuklarla, gençlerle, dostlarıyla sohbetten, sanatla ilgili tartışmalardan büyük keyif alıyor. Büyükada’ki evinde dostlarıyla sohbetlerde çok sevdiği eşinin adı geçtiğinde gözleri doluyor. Sevinç ablanın resimlerinden yaptığı kolajlarla onu yanında hissediyor sanki.

Erdal Alantar, her anını değerlendiriyor, bir taraftan kolaj yaparken, okumayı da ihmal etmiyor. Eğer yolunuz Büyükada’ya düşer onu bulursanız, evinde sizle sanki yıllardır tanışıyormuş gibi sohbet edecek, esprileriyle sizleri şaşırtacak Alantar. O’nu hayata bağlayan da dostlarının ziyaretleri ve de sohbetleri olsa gerek. Nice sergilere ve yıllara üstat Alantar. Sevgiyle.