Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Daha mı mutluyuz?

18 Haziran 2011, Cumartesi - 00:14
“Sorduğum soru şu: İnsan nesli olarak daha mı mutluyuz? Dünya bilim ve teknoloji sayesinde daha iyi bir yer mi oldu?
Evde alışveriş yapıyoruz, internette sörf yapıyoruz, fakat aynı zamanda kendimizi insan tarihindeki tüm zamanlardan daha boşlukta, daha yalnız ve birbirimizden daha çok kopmuş hissediyoruz.
Yapay bir topluma dönüşüyoruz. Bir sonraki şeye büyük bir aceleyle erişmek istiyoruz.
‘Anlam’ı arıyoruz.
Nedir anlam?
Akılsız işlerimiz, çılgın seyahatlerimiz var.
Borçlanarak pahalı alışverişler yapıyoruz ve bu şekilde hayatımızdaki boşlukları doldurmaya
çalışıyoruz.
Yönümüzü şaşırdığımıza şüphe var mı?”
 
İşte bu sahnede aslında herkesi biraz olsun uyandıran ve düşünmeye iten gerçeklerden bahsediliyor. Hayatlarımıza baktığımızda yukarıdaki tablonun çoğu insanın deneyimi olduğu söylenebilir. Artık dünya üzerindeki nüfusun çok az bir yüzdesi bilim ve teknolojiden uzak bir yaşam sürüyor. Bilim ve teknolojinin hayatı kolaylaştırdığı görmezden gelinemeyecek bir gerçek. Gelişen teknoloji her konuda her şeyin daha çabuk gerçekleşmesini sağlayarak, insanların hayatlarına kolaylıklar sağlıyor. Ancak garip olan günümüzde kimsenin kimseye zaman ayıracak bir boşluk bulamaması. Artık televizyonda izlenecek bir spor karşılaşması, bir dizi ya da bir şov programı insanlar için daha önemli hale geldi. Ya da sokakta yürümek, insanlarla görüşmek yerine internette sörf yapmayı,  facebook’dan diğer insanların hayatlarındaki gelişmeleri takip etmeyi ya da twitter’da hangi ünlü ne yazmış diye bilgisayar başında oturmayı tercih eder hale geldik. Aslında insanlarla iletişim halindeyiz diye kendimizi kandırırken ekranlara bakarak sanal bir iletişim dünyasında sosyalleşmeye başladık. İşte bu yüzden de insanlar birbirlerinde daha da uzaklaşmaya başladı. Artık bir masada bir arada otururken bile insanların telefondan internette girmeyi ya da başka birisiyle mesajlaşmayı tercih etmesi çok normal bir hal aldı. Bütün bu durum o an kiminle berabersek onu görmezden gelmemize yol açmaya başladı.
 
Aslında insanların hayatlarında daha çok anlam aramasına, ruhsal dünyayı araştırmasına yol açan da bütün bu teknolojik değişimler. Ancak toplumda çoğunluğun yaptığının peşinden gidildiği için aynı kısır döngü yaşanmaya devam ediyor. Aslında özünde sanal yaşantı kimseyi tatmin etmiyor. O yüzden durumu sorgulamanın bile çoğu insanın alışkanlıklarını kırarak gerçek benlikleriyle yaşamaya başlayacaklarına inanıyorum. Bilim ve teknoloji ve diğer her şey belli ölçülerde yaşandığında son derece yararlı olabileceklerini düşünüyorum. Bilim ve teknoloji yaşam kalitesini artırmak için, hayatı kolaylaştırmak için çok iyi araçlar ama mutluluğu orada aradığımızda yönümüzü şaşırmamız kaçınılmaz bir durum.