Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Gülümse
Gülsen GürGülsen Gür

Büyük aşk...

27 Mart 2012, Salı - 16:12
98 yıl önce bugün 27 Mart 1914 yılında Şam'da şehit düşen Tayyareci Ahmet Nazif Bey'i saygıyla anıyoruz.

''Nişantaş'lı'' Müyesser Hanımla, Ahmet Nazif Bey'in Dramatik aşk öyküsü; Birisi uçup gitsede cennetine, ötekisi sarmış sarmalamış, basmış bağrına sevdalısını. Sıkı sıkı kapatmış yürek kapılarını herkese.
Temmuzun sıcağı ile, aşklarının sıcağının yarışda olduğu bir yaz günü evlenmişler.
Ne yazık ki aşklarının soluğu, bir yastıkda kocamalarına yetmemiş.
1914 yılının 27 Mart'ı hep bir kara sayfa olarak kalmış Gür ailesinin yüreğinde. Şam'dan gelen bir '' TELGRAF '' genç damadın şehit haberini getirmiş yeni gelin Müyesser Hanıma. Oysa bir hafta sonra yapacağı doğumla, cinsiyetinin ne olduğunu bilmediği bebeklerinin doğum haberini verecekmiş sevdalısına'' TELGRAFLA '' .
1914 'ün 1. Nisan' ında Nişantaşın da ki evin penceresinden, Fesleğenlerin, Sardunyaların tomurcuklandığı bir bahar sabahı komşular, hayata babasız ''MERHABA '' diyen bir bebeğin ağlamalarını duymuşlar. Küçük bebek hiç göremiyeceği babasının baba evine, babası gittikten sonra gelen ilk erkek misafir olmuş. Müyesser Hanım ömrünün kalan yıllarını, ''süresi kısa'' büyük aşkını ''çok uzun yıllara'' yayarak yaşamış. Bu şarkılara söz, romanlara konu büyük aşktan geriye, Ahmet Nazif Bey'in Şam' dan gönderdiği, '' ESKİ TÜRKÇE '' yazılmış sararmış iki mektup kalmış.
Ne zaman babaanneme gitsem, bana bu mektupları gösterir, öper koklar ağlardı. Çocuk aklımla anlamazdım sararmış iki kağıt parçası için niçin ağladığını. Birde gün boyu gramofonda bir şarkı dinler, onada ağlardı. Ezberlemiştim şarkısını dinleye dinleye. '' Haydi beraber söyliyelim '' derdi.

Beklerim hergün bu sahillerde, mahzun böyle ben...
Gün batar, kuşlar döner...
Dönmez bu yolda beklenen...

Babaannem hep bekledi dedemi...
Dönmiyeceğini bile bile.....

Hep düşünmüşümdür, babaannemin komşusu ''Nişantaş' lı'' İsmail Hakkı Bey, bu şarkısını bestelerken, komşusunun bu büyük aşkından etkilendimi diye .....