Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şiirbaz
Fırat AltunyurtFırat Altunyurt

Bir dilek tuttum...

05 Mayıs 2015, Salı - 21:38
Çocukken sadece mevsimleri ve ayları, bir deokul tatillerinin başlangıcını bilirdik. Hangi gün bayram, hangi günler kandil, hangi günler özel, hepsini annemden öğrenirdik. Hıdırellez de o günlerden biriydi. Orta Asya'nın şaman inancından mı yoksa Anadolu'nun kadim inanışlarından biri mi orasını bilemem.. Ama o gün annemi saran heyecan bize de bulaşır, rahmetli ağabeyimle birlikte yüzlerimize bir sevinç yayılır içimizi sanki çok güzel bir şeyler olacakmış duygusu kaplardı.
Annem, çocukların kalpleri çok temiz olduğu için her güzel dileklerinin kabul olacağını söyler, bizden apartmanın arka bahçesine taşlardan ev şekli çizmemizi isterdi. Ağabeyimle birlikte işe koyulur, en güzel ev planını yapmaya çalışırdık. Aramızda sadece bir yaş olduğu için akrandık, sürekli birbirimizle yarışırdık. Evleri bitirdiğimizde annemden en güzelin kendimizinki olduğunun onayını almaya çalışırdık.Zavallı kadın iki afacan oğlunun arasında kalır, ikimizi de iltifatlarla  mutlu etmeye çalışırdı. 

Annem sağlığında büyük ağabeyimin kendisine ölene kadar tahsis ettiği ev dışında kendisi bir ev sahibi olamadan, aklı ve yüreği bu dünyada kalarak gitti. Bu yıl 49 yaşını bitirmek üzere olan ben, kendi gelirimle  10 yıl önce iyi kötü bir ev alabildim, o da İstanbul'da değil. Küçük ağabeyim de zaten annemden çok önce, 20 yaşında bu dünyadan göçtü gitti.

Şimdi kendime ve çevremdeki insanlara bakıyorum da hepimizde bir mutsuzluk, bir kaygı seli, almış başını gidiyor. İnsanlar öfkeli, korkmuş, kendini korumaya çalışıyor. Ne yazık...

Bugün Hıdırellez. Bugün yaşama sevincini tazeleme, yüreği umutla doldurma zamanı.. Gökyüzüne bakıp (o da niyeyse) önce yüreğimizi temizleyip, sonra da güzel bir dilek tutalım. Dileklerimiz gökyüzünde buluşsun, kucaklaşsın. Sonra da bir orkestra uyumuyla çalan bir müzik gibi tüm insanlığa umut dolu, sevgi dolu, barış dolu güzel günler getirsin.