Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Oynatalım
Uğur YıldırımUğur Yıldırım

Binbir renk, binbir çiçek...

13 Ocak 2014, Pazartesi - 01:14
Sevgili Dostlar,
Uzun zamandır sizlerle bir yazı paylaşamamamın sıkıntısı vardı içimde.
Bir dizi özel ve genel sorunların içinde boğuşurken ayrı kaldık. Günlük işler içinde boğulmuşuz işte.. Sayfamızın üstadı Niver Lazoğlu'da çok zamandır sitem edip duruyordu.. Nihayet biraz toplanıp sizlerle bir şeyler paylaşmanın ne kadar özel olduğunun farkına vararak karalamak istedim.. Ayrılıklar uzun olsun, kısa olsun hiç haz etmediğim duygulardır aslında. Ama, sesizimizi, sözümüzü paylaşmasak da, özünde bilirim ki oralarda bir yerledeki dostlardan hiç de uzak değilimdir. Bir sıcak “MERHABA” sanki, daha dün görüşmüşüz gibi kaldığımız yerden devam ettirir herşeyi..
Bugün sizlere elimdeki son okuduğum kitaptan sıcağı sıcağına bir şeyler aktarmak istiyorum. Sevgili Arif Keskiner üstadımızın anılarını derlediği dördüncü kitabı “BİNBİR RENK BİNBİR ÇİÇEK”... “Çiçek gibi”, “Elbette Çiçek”, “Yine mi Çiçek?” kitaplarının dörtlemesi “BİNBİR RENK BİNBİR ÇİÇEK”...
“Çiçek Arif” lakabıyla bilinen üstad Arif Keskiner “ÇiÇEK” serisinde son çıkan kitabında yakın arkadaşı ve edebiyat dünyamızın medarı iftiharı Yaşar Kemal'li anılarını kaleme almış. Öyle sadece anı kitabı zannetmeyin eseri. Yaşar Kemal'in özelinde yakın tarihimize damgasını vuran olayların öyle bir dille anlatmış ki Çiçek Arif, kendi deyişiyle kalem yazmaya başlayınca almış başını gitmiş, sular seller gibi tutamamış kendini.. Bu kitabı mutlaka okunması gerekli kitaplar listenize alırsanız eğer, döneme ait bir çok ayrıntıyı birinci ağızdan yaşama fırsatının mutluluğuna erişeceksiniz. Çukurova'nın bereketli topraklarından bile, daha bereketli insanlarının binbir rengi binbir kokusu sinecek üzerinize.
Kemal Sadık Göğceli'nin, Çukurova'nın en küçük köylerinden Hemite'den çıkıp, nasıl olup da dünya çapında bir edebiyatçı yazar Yaşar Kemal'e dönüşümünün tüm gerçeklerini bu eserde bulabilme şansına sahip olacaksınız. Kitabı bir solukta okuyacağınıza adım kadar eminim. Sonrasın da mı? Sonrasındaysa Yaşar Kemal'in özellikle İNCE MEMED başta olmak üzere tüm eserlerinin siparişini verip, eğer okumadıklarınız varsa içlerinde neler kaçırdığınızın farkına varacaksınız..

Sağlıcakla Sevgiyle Kalın efendim,