Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

Beton değil yeşil!

18 Nisan 2011, Pazartesi - 22:36
Çocukluğumuzun, gençliğimizin geçtiği, eşi benzeri olmayan Boğaziçi, önce köprüye, sonra da rantçılara yenildi. Ağacın ve yeşilin yerini, beton yığınları almaya başladı. Zaman zaman dostlarla sosyal ağ paylaşımlarında içimizi sızlatan o güzel eski İstanbul görüntülerinin bugünkü haline gelmesinde yine aynı yönetim anlayışlarının sorumluluğu yok mu?
 
Yetmedi, 2. Boğaz köprüsü! İstanbul tepelerinden yine içler acısı görüntüler... Gelsin 3. Köprü, yine orman, yeşil katliamı ve de yeni rant odakları. Bu güzel dünya şehri, buna mı layıktır?
 
Şimdi gündemimizde şehir içinde iki yeni şehir yaratma projesi var. Her geçen gün betonlaşan tarihi İstanbul’u marka yapmak böyle mi olur? Doğayla dost kalkınma projeleri üretmek mümkün değil midir? Deprem korkusu ile yaşanan şehirde, bununla ilgili önlemler yetersizken, yeni riskler almak hangi çağdaş yönetim anlayışına sığar?
 
Güzel bir seçim projesi diye sunulan aile sosyal destek fonuyla, işi ve güvencesi olmayan ya da düşük ücretle çalışan insanları evlenmeden borçlandırmak ne kadar sağlıklı bir yaklaşımdır? Bir de evin anahtarını verirken çok çocuk sözü de alın ki, gelsin yeni şehir projeleri…
 
Dünyanın en güzel şehirlerinden, 24 saat yaşayan, tarih ve kültür kokan İstanbul’un, yeni şehirlere değil, nefes almaya ihtiyacı var. Bunu İstanbulluya çok görmeyin. Projeleriniz şehrin yükünü artırmasın, nefes aldırsın. Daha fazla yeşil projeler beklemek hepimizin hakkı.
 
Sevgilerimle