Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Beklenmeyen bir misafirdir sevinç...

09 Temmuz 2013, Salı - 18:45
Sizin de bu aralar keyfiniz kaçık mı? Eskisi kadar mutlu ve huzurlu değil misiniz? Özellikle Türkiye’de yaşıyorsanız bu aralar olumsuz bir duygusal halde olmanız son derece normaldir. Gezi Parkı’nda başlayan ve halen sürmekte olan olaylar ne yazık ki her birimizde son derce yoğun duyguların oluşmasına yol açtı.

Ben bir politikacı değilim o yüzden yaşanan olaylarla ilgili çok fazla detaya girmek istemiyorum ancak kısaca fikrimi de belirtmek isterim. Ben özgürlüklerin olduğu, din, dil, ırk ayrımının olmadığı bir Türkiye’de büyüdüm. Ben kimsenin kimseye karışmadığı ve birbirine saygılı bir şekilde yaşadığı bir ülkede büyüdüm. Ben Polisi gördüğüm zaman beni koruyor güvenliğimi sağlıyor diye sokaklarda rahat bir şekilde yürüyerek büyüdüm. Ben hükümetin hem ülkeyi hem de toplumu çağdaş uygarlıklar seviyesine getirmek için çalıştığı, demokrasinin olduğu bir ülkede büyüdüm. Ben, yasaların hükümeti değil halkı koruduğu bir ülkede büyüdüm. Ancak geldiğimiz noktada bütün bunların yok olmaya başladığı bir ülkede yaşadığımı gördükçe olumsuz duygu ve düşünceler benliğimi kaplamaya başladı.

Ancak bütün bu duygusal karmaşalara rağmen umudumu yitirmiş değilim. Dünya’daki geçiş süreçleri her zaman sancılı olmuştur. Zorlu geçiş dönemleri aslında insanların kendini sorgulaması ve gelişmesi için çok büyük bir fırsattır. Hepimizi aynı gemideyiz ve bir kasırganın içindeyiz. Kişisel çıkarlarımızı korumak ve savunmak yerine zaman birlik olma zamanıdır. Zaman savaş değil barış zamanıdır. Zaman içimizde biriken kin, nefret, öfke, kötülük duygularından arınıp anlayışlı olma zamanıdır. Zaman içimize dönme ve her şeyi içimizde değerlendirip serbest bırakma zamanıdır. Zaman artık insan olma zamanıdır. Mevlana’nın dediği gibi:

İnsan olmak bir misafirhane gibi.
Her sabah gelir yeni biri.
Beklenmeyen bir misafirdir
bir sevinç, bir hüzün, bir kötülük arzusu
ve de bir anlık bir bilinçlilik duygusu.

Hoş karşılayın hepsini, hoş tutmaya bakın!
Eşyaları dışa atan
evinizi hoyratça boşaltan
bir deste elem bile olsalar,
saygıyla ağırlayın her birini.
Yeni bir zevkle doldurmak için 
olabilir bu temizliğin nedeni
fırlatıp attıklarının yerini.

Karanlık düşünce, utanç, melanet,
Kapıda karşılayın güler yüzle,
hepsini içeriye edin davet.

Hepsine şükredin çünkü
gönderilmiştir her biri
bir yol gösterici gibi
bu âlemin ötesinden.

Mevlana