Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Konuk Odası
Sosi CindoyanSosi Cindoyan

Bazen gülümseme bir kaçıştır...

14 Ocak 2013, Pazartesi - 13:59
“Merhaba canım, nasılsın? İyisin, iyisin, Maşallah”
İnsanlar bazen hal hatır sorarlar, cevabını da kendileri verirler. Nedeni, her halde kötü bir şey duymak istemeyişlerindendir. Belki de moral vermek isterler veya laf olsun diye konuşurlar. Acaba, aceleleri mi vardır, kim bilir? Zaten bu sorunun cevabını vermek o kadar zor ki. Ne söylersin? Ne söyleyebilirsin? Söylesen ne olacak? Belki de söylemediğin kâr kalacak ama yine de Rabbim bir selâmı, bir günaydını, gönülden bir merhabayı esirgemesin bizden.

Geçenlerde arkadaşlar bir fotoğrafımı görüp “kötü bakıyorsun, korktuk” dediler. Yalnız onlar mı korktu, hayır, ben de kendimi iyi görmedim. Demek bir an geliyor ki insan duygularını yeterince saklayamıyor. Her durgunluğun bir neden var, her günün bir özelliği, insana verdiği ağırlık veya hafiflik var. Her durgunluğun ardında da bir özleyiş, bir yıkılış ama bir kararlılık yatar.

İnsanlar güler bir yüz gördüklerinde, herkes için her şeyin tozpembe olduğunu sanırlar. Bilmezler ki, bazen, gülümseme bir kaçıştır, çoğu zaman da hüznün ifadesidir. Belki de inananlar için, darbeyi güler yüzle karşılamaktır. Nasıl olsa Yüce Tanrımın adaleti er veya geç tecelli edecektir.

Seven bir kalp, o gülüşün ardındaki karanlık noktayı bilir, görür. Sürekli iyi görünmeye çalışan kişi etrafını yalanlarla beslemeye çalışır. Sürekli somurtan kişi kendisini kem gözlerden korumak ister veya hayatı onu tatmin etmemiştir.

Artıları ve eksileri ile yaşadığımız bu hayatta yüzümüzü güldürenlerle el ele vermemizi, ışık saçanlarla aydınlık yollardan yürümemizi, yürekten yüreğe sevgi ve muhabbetle, hayatımızı, ömrümüze ömür katan bu insanlarla paylaşmamızı dilerim.

2013 yılı değişimler yılı olarak kendisini gösterdi. Bunu yapabilme gücünü kendi değerlerimizden alacağız.

İyi, güzel ve mutlu değişimler yaşayalım.