Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Bakkalda
Zahit BabaZahit Baba

Bayramda Eminönü...

24 Ağustos 2012, Cuma - 05:18
Bayramda dükkanın bir kaç eksiği vardı. Onları almak için Eminönü"ne gitmem gerekti. Normal zamanda pazar günleri yürüyüş olsun diye Eminönün yürüreyerek gider ve eksiklerimi alır gelirim.  Dönüşümde genelde otobüs ya da tranvay olurdu. Bu defa bayram, herkes tatil her taraf açık, Mısır Çarşısı kapalı, Mehmet Efendi kapalı, bu ne kalabalık, bu ne hal. Herkes yıllardır hapismiş gibi  birden kendilerini dışarı atmış gibiler...
Ve  sadece Eminönü*ne gideceksiniz onun dışına çıkmak yasak demiş gibi. Belki gidip göreniniz vardır. Muhteşem bir mozaik.
Güzel toplum türbanlısı,  dekoltelisi,  şortlusu, tek omuzu açık... Bunların yanı sıra  şalvarlısı,  çember sakallısı, dövmelisi, küpelisi turisti... Ben bunlara bakarken ne güzel kendi dünyalarına dalmış insanlar. Kimi balık ekmek yiyor, kimi erkek arkadaşına sarılmış.
Anlatamam  mutlu insanlar topluluğu öyle bir kalabalık ki. Hani derler ya  iğne atsan yere düşmez. Hakıkaten de öyleydi.
Durdum uzun süre bu güzelliği izledim.Neden insanlar her an her yerde böyle değiller. Aslında fotoğraflamam lazımdı ama olmadı. Keşke dünyanın her yerinde böyle yaşam olsa.Belki istanbul un büyüsü olabilir. Onları bir araya getiren ölmez sağ kalırsam, ik ay sonra ki Kurban Bayramı Nda bakacağım.  Sadece Ramazan Bayramı na  mahsus o özgürlük mü diye meraktayım.

Allah hep güzellikler göstersin..

Allaha emanet olun...