Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Tatlı Cadı
Lerna Kaprielyan BağdasaroğluLerna Kaprielyan Bağdasaroğlu

Bayram kapıda dostlar…

16 Temmuz 2015, Perşembe - 12:08
Bu sabah adada pazara gittim hemen her salı olduğu gibi. Birkaç çeşit meyve, sebze filan alıp doldurdum pazar arabamı. Genelde aynı esnaftan alış veriş ettiğim için aşinayımdır yüzlere. Yufkacı çocuk her zamankinin aksine pek bir durgun, yüzünde renk yok. Şaka yapmayı bırak, "Günün güzel geçsin güzel ablam, bereket versin." filan bile demiyor.
Parasını verirken soruyorum; "Hayırdır, niyetli misiniz? Soluk gördüm sizi?" "Abla derdim büyük sorma, benim küçük oğlan ameliyat olacak." Dudakları titriyor, ağladı ağlayacak! "Nesi var?" "Kalbi delikmiş." Yutkunamıyorum "Kaç yaşında?" "5 yaşında, elde yok avuçta yok, imkanlar kısıtlı, eşim ağlayıp duruyor.
Beklemezmiş, yarın yatacak hastaneye. Dükkancıydım ben, batak verdim, amca oğluyla pazarcılık yapıyorum şimdi. Geldi mi üst üste geliyor. Borç ödüyorum, oğlan kumandalı araba istedi, söz verdim." Ellerini iki yana açıp bakıyor, "Durum bu" der gibi. Doğru, bu çocuk önceki seneler yoktu, amca oğlu olsa gerek, diğer çocuk dururdu tezgahta.
İçim eriyor haline. Böyle anlarda hep sihirli bir değneğim olmasını isterim ama nerdee... Yanımdaki para kısıtlı, çıkarıp bir miktar veriyorum. "Bu ne abla? Alamam." diyor. "Alacaksın, keşke elimden fazlası gelse." diyorum ama kendi sesimi güçlükle duyuyorum. Evlattan kıymetlisi var mı? Ateşlense uyku tutmuyor gözümüzü. Dağ gibi boylu poslu, muzır adamdan eser yok karşımda.
Omuzları çökmüş, yüzünden kan çekilmiş, gözlerinin feri kaçmış. Evladıma geleceğine bana gelsin hali var üstünde. "İyileşecek, sakın olumsuz düşünme. Ameliyat olacak, sende bununla bayramlık araba alacaksın oğluna. Tanrı beraberinizde olsun." Gözleri doluyor, gözlerim doluyor... "Allah razı olsun senden. Evlatlarını bağışlasın." "Amin, haftaya iyi haber bekliyorum, bak gör turp gibi olacak." İçimden dua okuyup evin yolunu tutuyorum... Bayram kapıda dostlar.
Dargınların barışacağı, nicedir ihmal edilen büyüklerin hatırlanacağı, küçüklerin sevindirileceği, ailenin bir arada olduğu günlerdir bayramlar. Sahip olduklarımıza şükretmek, ihtiyacı olanlara yardım etmek, hani olur ya, unutmuşsak bir süredir kendi derdimize dalıp etrafımıza bakmayı, bakmak, görmek için daha güzel zaman var mıdır? Sevgi içten gelir ama dışa vurulunca güzeldir. Bu bayram pazarcı çocuğun oğluna ve şifa arayan herkese sağlık, huzur, bolluk, bereket, barış getirsin diliyorum. İçimizdeki sevgi dışa vursun, birilerine umut olsun...