Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

Barış ve demokrasiye ihtiyacımız var

23 Mart 2011, Çarşamba - 09:18

Fakat buralarda yaşayan insanların yaşam mücadelelerini, Demokrasi istemlerini görmezden, duymazdan gelen, çıkarları söz konusu olunca bu ülkelere,  güya Barış ve Demokrasi müdahaleleri gerçekleştiren bilinen büyük devletler, binlerce insanın ölmesi pahasına bunu gerçekleştirebiliyorlar.

Büyük devletler daha önce de Irak’ta gerçekleştirilen ve bütün dünyanın gözünün önünde yüzbinlerce insanı ve Mezopotamya tarihini de yok etme pahasına bombaladılar hem de Demokrasi getireceğiz diyerek…

Yine aynı nedenlerle hem de düne kadar ‘kırmızı halı’larla karşılandıkları Libya’ya, silah da dahil her türlü ticareti yapabilmek için yarış yapmadılar mı? Irak’ta da, Libya’da da yaşayan insanların yıllardır beslenmeye, eğitime, sağlık hizmetlerine, demokrasiye olan ihtiyaçlarını dünyanın güçlü devletlerini yönetenler elbetteki biliyorlardı.

Her canlının dünyanın bütün nimetlerinden faydalanma hakkı vardır,  Barış’ın da Demokrasinin de sonuna kadar kullanıldığı, bebelerin, kadın-erkek, her dinden, dilden, ırktan insanın, canlının öldürülmediği bir Dünya istemek herkesin hakkıdır.  Sadece bir Ütopya olarak kalmamalı, her güçlü devletin silahlanmaya ayırdığı bütçelerle dünyanın her tarafında milyonlarca beslenemeyen, barınamayan, eğitim, sağlık ihtiyaçlarını karşılayamayan insanların bu ihtiyaçları karşılanabilmelidir.

İşte asıl o zaman, Dünya’ya Barış da Demokrasi de hakim olacak, Diktatörlükler  yok olacak. Yeter ki bu Dünyanın herkese yetmesi gerektiği, öncelikle de Dünyayı yöneten hakim devletlerce kabul edilsin.  Her canlının ölümden önce bütün nimetlerden faydalanmaya ve Demokrasi ve Barış’a da ihtiyacı vardır.