Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Tatlı Cadı
Lerna Kaprielyan BağdasaroğluLerna Kaprielyan Bağdasaroğlu

Bakmıyorlar azizim...

07 Eylül 2017, Perşembe - 14:11
Yunan erkeklerini çok tuhaf bulduğum kanaatine vardım. Neden mi? Anlatayım. Bayramda birkaç gün yurt dışına çıktık. Yurt dışı dediysem öyle uzak mesafe, lüks bir şey hayal etmeyin, arabayla komşu ziyareti. Muhtemelen bir biz kalmıştık bunca zaman burnumuzun dibindeki Alexandroupoli ve Thassos'u görmeyen. "Bayramda gidilmez çok kalabalık olur" dediler. Bayram harici bir türlü kıpırdayamadığımız için yerimizden, "Olsun" dedik, düştük yollara. Hay gitmez olaydık! Büyük hayal kırıklığı. Arabayla 3,5 - 4 saat yol katedip başka bir ülkeye geçiyorsunuz.
Birkaç saat içinde bambaşka bir kültür, bambaşka bir hayat karşılıyor sizi. Şimdi böyle dediysem sanmayın ki ömrümde ilk kez yurt dışı görüyorum ama karayoluyla sınırı ilk geçişim bu. O yüzden uyandırdığı his etkili oldu muhtemelen. Uçağa binerken sanki daha bir bilincindeyim farklı bir ülkeye gittiğimin de, arabayla hep yakın mesafe yol yapmışım. Siz deyin en uzak Bursa'ya seyahat etmişim, ben diyeyim İzmir'e ama hep yurt içi.
Sonuçta uçak dediğin başka diyarlara ulaştırıyor, Avrupa'ya, Amerika'ya filan. Uzaktaki memleketlerde farklı kültürle karşılaşmak çok şaşırtmamış bünyemi bu güne dek zahir. Bu kadar yakın kilometrede bu kadar keskin fark şok etkisi yaratıyor. Neyse uzatmayayım sınırı geçtik, vardık Alexandroupoli'ye. Küçücük güzel bir yer. Denizi tertemiz, binalar alçak, yemyeşil ağaçlar içinde, yemekler leziz, deniz mahsulü sevene cennet vallahi ama bir tuhaf bu ülkenin insanları. Özellikle de erkekleri! Mesela kırmızı ışıkta arabalar yan yana bekler ya hani, dönüp yan arabada kim var diye bakmıyorlar! Kadınlar popo hizasında daracık şortlarla, askılı elbiselerle arz-ı endam eyliyorlar, biri de kafasını çevirip baksın, yok arkadaş, bakmıyorlar. Tuhaf bu Yunan erkekleri çok tuhaf. Hele Thassos'da hatun sütyen bile takmadan çekmiş beyaz renkte bluzu üstüne yürüyor, ne tacizde bulunan var ne döven! Aklım almıyor! Olacak şey değil!
Otoyolda bikiniyle yürüsen bile bakan yok. 'Güzele bakmak sevaptır' derler bizim buralarda, hatta 'Güzel bakmak sevaptır' doğrusudur o deyimin malumunuz, ne güzele bakan vaaar ne de güzel bakan. Bakmıyorlar azizim! Kimsenin umrunda değil bir başkası. Herkes kendi aleminde sanki. Dedimya tuhaflar! Attığım kahkahanın, eteğimin boyunun, sürdüğüm parfümün, saçımın telinin, neon renkli bikinimin dahi hiç bir Yunanlı erkeği etkilemediğini, baştan çıkarmadığını görünce bunalıma giriyor, karaları bağlıyorum. Kazara göz göze gelsek kaçırıyorlar bakışlarını hemencecik. Kadın dediğin kirpiğinin ucuyla bile adamı yoldan çıkarır bizim buralarda.
Adamlara bakmadan dahi ayartabiliyoruz, varlığımız yeter, vallahi söyleyenlerin yalancısıyım. Ancak Yunan erkekleri tuhaf olduğu için cazibemizden zerre etkilenmiyorlar. Az ileride ipkinili huri gibi hatun denize giriyor. Güneş gözlüklerimin ardından dikkatle inceliyorum etrafı, yok kardeşim ona da bakan yok! Plajda nihayet iki erkeğin göz hapsinde olduğumu fark ediyorum, kadınlık gururumu kurtarmış, koltuklarım kabarmış, zafer kazanmış bir edayla tam "İşte bu beee!" diyecekken içimden, hüsrana uğruyorum, adamlar aralarında Türkçe konuşuyor! Yok arkadaş bu kadar görmezden gelinmeye tahammül edemem. Ardıma bile bakmadan koşa koşa yurda dönüyorum! Daha da gitmem Yunanistan'a!