Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Tatlı Cadı
Lerna Kaprielyan BağdasaroğluLerna Kaprielyan Bağdasaroğlu

Aynadan yansıyanlar...

21 Ocak 2013, Pazartesi - 22:51
  Ne olacak bu gençlerin hali? Hepsinin elinde iphone, ipad, pc, psb. Küçücük çocukların bile Facebook hesabı var. Benim Küçük Cadı’m da istiyor,direniyorum. Dikkat  dağıtacak o kadar çok şey var ki, biri kusur kalsın.
     Hepimiz şikayetçiyiz yeni neslin bu teknoloji esaretinden. ‘’Biz eskiden şunu yapardık, bunu yapardık’’ şeklinde cümleler kuruyoruz. Sahi ne yapardık biz eskiden? Ailece TV izlerdik geceleri, tek kanal vardı benim genç kızlık dönemimde. TV’deki program sarmazsa  kitap okurdum, olmadı müzik dinlerdim. Peki ya yetişkinler? Soba başında kestane pişirip sohbete dalarlardı. Birbirlerine ev ziyaretine giderlerdi. Hani eleştirip duruyoruz ya çocukları, gençleri. Hadi bir aynaya bakalım. Herkesin var mı Facebook hesabı? Vallahi benim annem, babam filan ailecek netteyiz. Sabahları daha ayılmadan Facebook’a bakar olduk zamanla. Sabah çayını , kahvesini Facebook’a bakmadan içen kaç kişi var? ‘’Yok ben girmiyorum’’ diyen en büyük Pinokyo’dur! Asıl girmiyorum diyenden korkun... Tecrübe konuşuyor, var bir bildiğim …’’Ya olduğun gibi görün, yada  göründüğün gibi ol, kasma’’ diyorum böylelerine ben…
     Alış verişi bile netten yapar olduk. İndirim siteleri o kadar çok ki, yok ben takip edemiyorum sayısını… Diyorumya herkesin bir sanal dünyası var , takılıyor. Misal bazen annem durumlarını tiye almak için Facebook’tan mesajj atar babama ‘’Hayatım çay koyayım mı?’’ Her evde durum aynı. Biri TV başında, diğeri pc, bir diğeri cepten giriyor nete. Anadolu’nun ücra köşesindeki aileleri bilemem ama büyük şehirlerde durum bu. Ne demişler değişmeyen tek şey değişimdir. Şartlarla beraber bizler de değiştik. Birbirimizin gözünün içine bakmaz olduk(o da ayrı bir yazı konusu olsun).
      Çocuklarmızı, gençlerimizi eleştirene kadar, onlara örnek olmakta fayda var. Çocuklarımız bizim aynamız. Kendimiz sanal ortamda bu kadar faalken, onlardan internetin cazibesine kapılmamalarını beklemek haksızlık olur. Haydi bu gece bir , iki saatliğine nete ara verelim, televizyonu açmayalım. Konuşalım. Ay tamammm ,hemen itiraz, hemen mazeret ! Biliyorum diziniz var, o var bu var! Birkaç saat olmasın. Yarım saate de razıyım !!!  =)