Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Aydınlanma

02 Temmuz 2011, Cumartesi - 15:29
Kişisel gelişim dünyasında en çok konuşulan konulardan birisi aydınlanma kavramıdır. Bana göre ruhsal arayışta çoğu insanı en çok yanılgıya düşüren de aydınlanmayla ilgili yanlış bilgilerdir. Genel bilgilerde aydınlanmanın daha ruhsal olmak, daha huzurlu olmak, hiçbir şeyden etkilenmemek, her şeyi aşmış olmak gibi duygusal halleri sürekli deneyimlemek olduğu söylenir. Bu durum belli ölçülerde doğru olsa da burada çok büyük bir yanılgıyı da beraberinde getirir. Kişi, kendine bakarak kendini aydınlatmaya, bir yerlere ulaşmaya çalışır. Çünkü aydınlanmamış olduğuna dair bir inancı vardır.
Gerçek anlamda aydınlanma gerçekte kim olduğunuza uyanıp onu yaşamaktır. Yani, adınızı taşıyan olduğunuza inandığınız o kişi, o beden olmadığınızı fark edip onun ötesinde olduğunuz görmektir. Ruhsal bir deneyim yaşayan bir beden değil, bedensel bir deneyim yaşayan sonsuz ruh olduğunuzu görmektir.
İşte yanılgı da buradan başlar. Herhangi bir ruhsal çalışmaya katıldığınızda yapmaya çalıştığımız şey kendimizi değiştirmeye çalışmaktır. Bununla birlikte değiştikçe de aydınlanacağımızı düşünürüz. Aydınlanma, çok çalışmayla ulaşılması gereken bir var oluş biçimi gibi gelir. Ancak, belki size garip gelecek ama şu anda bu yazıyı okuyan her biriniz sonsuz varlıklarsınız ve aydınlanma sizden uzakta bir yerde değil. Eğer onu deneyimlemiyorsanız tek sebebi onu fark etmemenizdedir. Fark etmek için de yapılacak şey kendinizi değiştirmek ya da aydınlatmak değil, o kişi, o sınırlı beden olmadığınızı hatırlamaktır. Bunu hatırlamakta zorluk çekmenizin nedeni sürekli olarak değişen duygulara, düşüncelere, görüntülere odaklanmaya alışkın olmanızdadır. Bu alışkanlığı kırmaya başladığınızda aydınlanmanın herkes için doğal bir deneyim olabileceğini görebilirsiniz.
Aydınlanma ile ilgili diğer bir yanılgı da sizi çok özel ve farklı yapan bir deneyim olduğu inancıdır. Ancak kendinizi diğer insanlardan ne kadar ayırırsanız o kadar yapay bir gerçekliğe tutunmuş olursunuz.  Aydınlanma yaşayan kişi için aslında hiçbir şey değişmez. Kişi hala çeşitli deneyimler yaşayabilir, değişik duygular duyabilir, zihninde faklı düşünceler oluşabilir. Ama bütün bu değişim içinde hiçbir deneyim ya da durum sınırlı olmadığını bilir.
Adyashanti aydınlanma ile ilgili bu durumu şu şekilde açıklar:
  “Aydınlanmanın sizi özel yapacağını sanmayın, çünkü yapmayacak. Herhangi bir şekilde kendinizi özel hissediyorsanız aydınlanma gerçekleşmemiştir. Çok etkileyici bir ruhsal deneyim yaşadıkları için kendilerini aydınlanmış zanneden birçok kişiyle karşılaşıyorum. Aydınlanmalarını, üstlerinde bir şeref madalyası gibi taşıyorlar. Bir yerde arkadaşlarıyla oturup kahve içerken ne kadar uyanmış olduklarını anlatıyorlar. Aydınlanma ile ilgili komik olan şey, o gerçek olduğunda ona sahip olacak kimsenin olmaması. Aydınlanma çok sıradandır; özel bir şey değildir. Sizi daha özel yapmak yerine, sizi daha az özel yapacaktır. Sizi harika bir alçakgönüllülük ve saflığın merkezine yerleştirecektir. Herkes sizi aydınlanmış ya da aydınlanmamış olarak görebilir, ama aydınlamış olduğunuzda aydınlanma ve aydınlanmış kişi kavramı büyük bir şakadır. Aydınlanma kelimesini sürekli kullanma sebebim sizi ona doğru değil onun ötesine yöneltmek içindir. Aydınlanmada sıkışıp kalmayın.”