Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
AstroTalin
Talin AğdereTalin Ağdere

Ay tutulması ve koçlar...

07 Ekim 2014, Salı - 11:08
8 Ekim 2014 saat 13:52 (Türkiye saati) de Koç burcunda Tam Ay Tutulması gerçekleşecektir. Ay ve Güneş'in karşıtlıkları, dünya üzerinde dalgalanmalara yol açacağı gibi bizleri de ruhsal olarak etkileyecektir. Tam tutulmayı bütün olarak ele alırsak etkisi 5 saat civarıdır ancak tam tutulma başlangıcı ve sonucu 59 dk. dır. Genel anlamda tutulmanın etkisi 5 ay sürse bile yoğun etkisi 1 ay olacaktır. Tutulma,  Kuzey Amerika'nın batısında, Pasifik Okyanusunda, Avustralya ve Asya'nın kuzeydoğusunda izlenebilecek. (Yeri ve zamanı hakkındaki bilgilerin kaynağı TUG dir, dileyenler ayrıntıları oradan bulabilirler.)
ANİ GELİŞEN OLAYLAR!
Tutulmada, burçları veya yükselenleri  Koç, Terazi, Oğlak ve Yengeç olan öncü burçlar daha fazla etkilenirler.  Tutulma esnasında öncü burçların ve ateş elementinin ön planda olmasıyla hızlı etkili ve değiştirici, hatta şok edici olayların ön planda olduğunu gösteriyor olabilir. Estirir ve yeniler!  İlişkiler ve diyaloglar açısından kopartıcı açılar olsa bile ani fırsatlarla da karşı karşıyayız. Merkür retronun da gerçekleştiği bu dönemde, olayları tekrar gözden geçirmemizi sağlayarak yeniden değerlendirmemizi kolaylaştıracak koşullarla da karşı karşıya kalabiliriz.  Tutulma, şimdiye kadar gelişen olayların tekrar değerlendirerek alınacak birtakım kararları anlatıyor olabilir.  Güneş/Uranüs karşıtı ani değişimlerin meydana gelebileceğini de söyleyebilir. Şu ana kadar dikkate almadığınız ortaya koymadığınız, önemsemediğiniz ya da bastırdığınız  konuları, duyguları ortaya çıkarabilir.  Bunlar genelde rahatsız edici oldukları için kamufle edilmeye çalışıyor olabilirsiniz,  kendinizle veya karşınızdaki kişiyle yüzleşmede getirebilir.
Güneş ve Venüs'ün Terazide olması, mahkemeleri, hukuk ve adaleti, sanatı, hayatımızdaki denge unsuru konuları, diplomasiyi, insanlar arasında barışı sağlamayı ifade edebilir. Tutulmanın yönetici gezegeni Marsın tutulma derecelerine ve diğer önemli gezegenlerle uyumu, olumlu yanları dikkat çekiyor. Anlaşıldığı gibi tutulmanın verdiği gerginlik olsa bile güzel açıları da var, bu durumlar da bizi olumlu etkileyebilir.   Tutulmanın Jüpiter'le açısı, dini konular, eğitim, seyahatler, yabancılar, ruhsal konular da fırsatları ön plana çıkarabilir.  Hayat görüşü geniş, bilgili, felsefi kişiler hayatınızda önemli bir yer almaya başlayabilir. Ruhsal ve maddi konularda büyüme sağlanabilir.
12-15 Ekim Marsın Güneş'le, 17 sinde ise Venüs ve Merkür'le olumlu açısı var, sağlık açısından olumlu bir etkidir. Karşınıza yeni fırsatlar çıkar ve olumlu neticeler doğurur.  İlişkilerde yenilenmeler getirebilir, daha önceden çıkmaza giren bazı şeyler bu dönemde daha geniş kapsamlı düşünülerek (merkür retro), sıcak ilişkiler geliştirilerek toparlanabilir.  Popülerliğiniz artabilir. Arkadaşlıklar, dostluklar, aşk önem kazanır. Sosyal ilişkiler canlanır. Finansal anlaşmalar, yeni projelere açıklık verebilir. Fırsatları değerlendirebilir ve çıkış yakalayabilirsiniz. Ayrıca, Mars gençleri, askerleri, savaşçıları, bir amaç uğruna direnen kişiler, yöneticileri, cüretkar girişimcileri, cerrahları, gözünü kırpmadan kesen, öldüren kana susamış işkencecileri anlatır. Bu konuların da ön plana çıkacağı bir tutulmayla karşı karşıyayız. Genç, serüvenci kişilerin şok edici  haberleriyle karşılaşabilirsiniz.
Koç burcunun sağlık bağlantıları tutulmayla tetiklenebilir. Bunlar kulak, burun, boğaz, göz rahatsızlıkları, tansiyon,  kanamalı ameliyatlar, tez canlı oldukları için kaza ve sakarlıklar.  Karşıt burcu olan Terazi'den aldığı etkiler ise, böbrek, bel, sırtın alt tarafında adale ağrıları.

Bu tarihleri not edin:

Eski Alimlere göre, Ay tutulmasının Koç burcunun ikinci dekanında (ayın ikinci 10 günlük diliminde doğanlar) gerçekleşmesi, bulaşıcı hastalıklara işaret olarak kabul edilmekteydi. Bu dönemde uzun yolculuklara çıkmak olumsuz sonuçlar yaratabilir diye kabul etmişler. Tutulma derecesine (+-15 derece civarı) burcun yönetici gezegeni Marsın kare, karşıt, kavuşumunda tutulmanın etkisinin öneminin arttığı ifade edilir. Kare (mücadele) açıyı 11-18 Kasım 2014 de yapacak. Karşıt olacağı tarih 9-14 Mart 2015 ancak tutulmanın etkisinin bu tarihe kadar sürmesi bir ihtimal. Tutulmalarda yoğun bir enerji açığa çıkacağından dua, meditasyon ve şifalama tekniklerinin faydalı olacağı düşünülür. Düşüncelerimizi olumlu yönlendirmeye bakalım.
(Mutlaka yükselen burçlarınızı okuyunuz)
Ateş + Öncü
KOÇ: (21 MART - 20 NİSAN) – 8 Ekim'de burcunuzda gerçekleşecek olan Ay tutulması, kişisel konuları, ortaklıkları, ilişkileri, evliliğinizi öne çıkarıyor. Yurt dışı bağlantılı ya da uzaklarla ilgili yolculuklar, ilişkiler, basın-medya bağlantılı konular hayatınızda önemli bir unsur haline gelebilir. İlişkilerinizi tekrar gözden geçirmek ve farklı bir bakış açısı getirmek önünüzü açacak eğer ani çıkışlarınızı kontrol edebilirseniz, bu tutulmayı fırsata dönüştürme şansını yakalayabilirsiniz. Özellikle, 15-17 civarı, aşktan, anlaşmalardan yana şanslarınız artıyor. Önemli imzaların atılacağı ve ya kararların verileceği dönemler olabilir. Cesaretiniz, güveniniz yerine geliyor. Finansal açıdan olumlu gelişmelerle de karşılaşabilirsiniz. Uzun süredir dargın olduğunuz kişilerle barışma imkanı da verebilir. Belki de şimdiye kadar bir türlü gerçekleşmeyen bir çok konuda şanslısınız.

Toprak + Sabit
BOĞA: (21 NİSAN – 20 MAYIS)  - 8 Ekim'deki Ay tutulması, 12. evinizde gerçekleşecek. Kontrol edilemeyen konulardan dolayı, sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Beslenme şeklinizi değiştirmeli, bir çok işi bir arada değil daha sakin bir şekilde yapmaya gayret etmelisiniz. Sezgileriniz çok kuvvetli, spirituel konulara çok fazla eğilimli olabilirsiniz. Yoga, meditasyon, dua gibi çalışmalara daha çok yoğunlaşabilirsiniz. İçsel boyutta bazı şeylerin olumlu yönden değişimi iyi gelebilir. Bir yandan da yenileniyorsunuz. 15-17 civarı ise, yeni iş anlaşmaları, işten kazançlar gerçekleşebilir. Evinizde iş yerinizde daha çok düzen ve konfor önemli hale gelebilir. Uyanmaya çalışan bir ilişkiyi hızlandırarak ateşleyebilir. Ruhsal açıdan da canlanma verebilir. Ölü hücrelerin tekrar harekete geçmesi gibi. Finansal açıdan da ihtiyaçlarınızı temin edecek fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Hava + Değişken
İKİZLER: (21 MAYIS - 21 HAZİRAN) – 8 Ekim'deki Ay tutulması, 11. evinizde gerçekleşiyor. Gelecekle ilgili kaygılarınızı çürütüyorsunuz. Endişeli olduğunuz konular artık geride kalıyor. Yenilikçi bakış açınız geleceğe ait konularda adeta fırsatlar getiriyor. Hayattan keyif aldığınız konular, aşk hayatınız yenileniyor. Artık sahnedesiniz, daha rahat hareket edecek ve kendinizle sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebileceksiniz. Spora, sanata çok daha fazla vakit ayırabilir. Yetenekleriniz doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Çocuklarınızla ilgili çok güzel fırsatlar var. Onların aşk hayatları da canlanabilir,  biyolojik bebek sahibi olmak isteyenlere de ani fırsatlar gelebilir. 15-17 civarı ise, eşinizin işinde önemli gelişmeler olabilir. Güzel haberler alabilirsiniz. Ailenizin serveti de artabilir. Piyango çıkmış gibi peş peşe gelen fırsatlar kapınızda. Eğitim, ikili ilişkiler, aşk, çocuklarınız ve sosyal paylaşımlar, arkadaşlık dostluk, gruplar açısından çok şanslısınız.

Su + Öncü
YENGEÇ: (22 HAZİRAN - 22 TEMMUZ) – 8 Ekim'deki Ay tutulması, 10. evinizde gerçekleşecek. Kariyer ve eve ait konular var. Bu tutulma yeniliklere karşı açık olmak olduğuna göre, eski alışkanlıkları bırakarak, hayatın getirdiği değişimlere, teknolojiye ayak uydurmalı, hızlı gelişimlere açık olmalısınız. Eviniz, özel hayatınız, anne-babanızla ilgili olumlu gelişmeler, yerleşimle ilgili konular da gündemde. İş hayatınızla ilgili önemli kararlar alıyor olmalısınız. Daha çok sorumluluk sahibi olmak, iş arkadaşlarınızla olan ilişkilerde kontrollü davranabilme ya da daha iyi bir çalışma ortamı yaratmaktır. Bu konularda değişik bakış açıları geliştirmelisiniz. 15-17 civarı ise, aniden gelen finansal fırsatları iyi değerlendirmek gerekir. Ev alım, satım mal, mülk konuları gündeme gelebilir. Kadınlardan destek alabilirsiniz. Evinizi, iş yerinizi dekore etmeniz, bunun için kaynak bulmanız, işlerin hızlanması kolaylaşabilir. Eldeki imkanları iyi değerlendirmeye bakın.

Ateş + Sabit
ASLAN: (23 TEMMUZ - 23 AĞUSTOS) – 8 Ekim'deki Ay tutulması, 9. evde gerçekleşecek. Hukuki kararlar gündeme gelebilir.  Yurt dışından  ya da uzaklardan gelen misafirleri anlatıyor olabilir. Yolculuklar var, aniden akrabalarınız sizi ziyarete gelmek için karar alabilir. Fikirleriniz yenileniyor. Farklı çevreler, değişik kültürler, sanata yatkın kişilerle bir arada olabilirsiniz. Kursa başlayabilirsiniz, hobisel faaliyetlerinizi eyleme dönüştürebilirsiniz. Yazı çalışmalarınız varsa derginiz, kitabınız, makaleniz ya da blok çalışmalarınız geçmişte yapamadığınız bir çok şeyi bu dönem gerçekleştirebilirsiniz. Kardeşlerden, yakın çevrenizden destekler gelebilir. 15-17 den itibaren ise, çocuklarınızla ilgili fırsatlar gelişebilir. Aşk hayatınızda yenilenebilirsiniz. Yakın çevrenizden geçmişten gelen biri, arkadaşınız da olabilir tekrar görüşme imkanı yakalayabilirsiniz. Girişimci, aktif sportif yanlarınız dikkat çekiyor. Cesur ve gözü pek oluşunuz girişimlerinizi de korkmadan yapmanıza vesile olabilir. Yakınınızda olan kişilerin desteğiyle iş fırsatı kapınızda.

Toprak + Değişken
BAŞAK: (24 AĞUSTOS - 23 EYLÜL)- 8 Ekim'de Ay tutulması, 8. evinizde gerçekleşiyor. Ortaklı konular, başkalarından elde edilen paylaşımlar, banka-krediler konusunda kendinizi özgür ve bağımsız hissettirecek olanaklarla karşılaşabilir, ruhsal yönden yenilenebilirsiniz. Finansal yönden çok güzel fırsatlarınız var. Sanatsal yönü güçlü işler sayesinde anlaşmalar yapabilir, para kazanabilirsiniz. Merkürün retro olduğu bu dönemler, ticaret hayatınızı tekrar gözden geçirmek gerekebilir. Geçmişten gelen müşteriler, kardeşlerinde beraber olduğu işler gündeme gelebilir. Yurt dışı ya da uzaklarla ilgili bağlantılar yoğunlaşabilir. 15-17 den itibaren ise, masraflarınızı daha rahat ödemeniz için imkanlar var.

Hava + Öncü
TERAZİ: (24 EYLÜL - 23 EKİM) –  8 Ekim'de Ay tutulması karşıt burcunuzda gerçekleşecek. İlişkiler ve ortaklıklar dikkat çekiyor. Bir süredir cesaret edemediğiniz girişimlerinize hızlı bir şekilde başlamanız mümkün. Finansal yönden de yenilendiğiniz bir dönem. Yaşam temponuz hızlanıyor, sosyal ilişkiler canlanıyor. Başkalarının üzerinde etkili olabilme, fikirlerinizi kabul ettirme yönünden çok güçlüsünüz. Zarafetiniz, estetiğiniz, barışçıl yanlarınız, uzlaşmacı tavırlarınız sayesinde farklılığınızı ortaya koyuyor, karşınızdakini etkilemeyi başarıyorsunuz.  15-17 den itibaren ise, geleceğe dair umut ve beklentileriniz doğrultusunda fırsatlar yağmuruna tutulabilirsiniz. Hukuki konularda şans getirici, daha rahat diyalog kurmak için fırsatlar var. Hakkınızı savunma, bildiğiniz, emin olduğunuz konuda iddia etme, başkaları üzerinde otorite sağlama konusunda şanslısınız.

Su + Sabit
AKREP: (24 EKİM – 22 KASIM) – 8 Ekim'de Ay tutulması 6. evinizde gerçekleşecek. Sağlık ve iş evinizde hareketlilik var anlaşılan. Günlük işleriniz, birlikte çalıştığınız kişiler, çalışma saatlerinizi düzene koyduğunuz, yenilediğiniz bir dönem olabilir. Beklemede olduğunuz bu süreçte hazırlık yaparak, elinizdeki işleri toparlayarak, ilişkileri, ortaklıkları yeniden değerlendirerek ve akışta kalarak geçirebilirsiniz. Henüz olgunlaşmamış konular, düzene girmemiş iş bağlantılarınız dan dolayı kendinizi strese sokmayın ve sağlığınızı ihmal etmeyin. Doğmamış bir çocuk var, yenilendiğiniz bir dönem sabırlı olup beklemeyi bilirseniz önümüzdeki dönem boyunca başarılı yönde ilerleyeceksiniz. Sağlığınızda yenilenebilir. Merkür retro olduğundan sinirsel gerginlik yaşayanlar ya da bir takım rahatsızlık geçiren Akrepler için de yeni teknikler yada tedaviler eski koşulları değiştirebilir.  Meditasyon, dua, spirituel konular, yoga çalışmaları yapmak için uygun günler. Sanatıyla uğraşanlar  varsa ellerindeki yazıyı, makaleyi, tasarımları, senaryoları tamamlama aşaması içinde olabilirler.  15-17 den itibaren ise, daha şanslı bir süreç.

Ateş + Değişken
YAY: (23 KASIM - 21 ARALIK) - 8 Ekim'de Ay tutulması 5. evinizde gerçekleşecek.  Aşk, çocuklarınız, yetenekleriniz, yaratıcılığınızla ilgili konular ön planda olmalı. Krediler, eşinizin parası ya da ortak paylaşımlarınız la ilgili planlar yapıyor olabilirsiniz. 11. evinizdeki stelyum dostlarla, arkadaşlar ve uzakta yaşayan akrabalarla bir arada olacağınız dönemleri gösteriyor olabilir. Düğün, nişan, partiler, dernek, cemiyetler organizasyonlar içindesiniz. Eğitim amaçlı topluluklara da girebilirsiniz. Ekip çalışmaları yapılabilir. Sanat, tasarım, film stüdyosu, çekimler ve iş toplantıları yoğunlaşabilir. Dini liderlerle, farklı medeniyetlerle bir arada sempozyumlar gerçekleştirebilir daha çok söz sahibi olabilirsiniz, bir grubu yönetebilirsiniz. Öğrenecek, yeni deneyimler yaşayacak, farklı kültürlere açılacak, özgürleşecek, yenilenecek, gezecek, görecek ve hedeflerinizi değiştireceksiniz. 15-17 den itibaren ise, başarılı çalışmalar, iş birlikleri, dostane ilişkiler yoğunlaşıyor.

Toprak + Öncü
OĞLAK: (22 ARALIK - 20 OCAK)- 8 Ekim'de Ay tutulması 4. evinizde gerçekleşecek. İş ve ailevi konularda yenilenmeler söz konusu. Evlilik, ev hayatı, ev ve çocuk sahibi olma, kariyerde yükselme gibi geleceği hedef alan çok önemli kararlar alıyor olabilirsiniz. Mesleki yaratıcılığınız artıyor. Yeni atılımlara girişebilir. Terfiler de görülebilir. Yöneticilik vasfına sahip olabilirsiniz. Göz önünde olabilir daha çok dillerde dolaşabilirsiniz. Düğün, dernek, organizasyonlar, partilerle parlayabilirsiniz. Bebek müjdesi verebilirsiniz. Baba, patron ile etkileşim daha da artabilir. Sakladığınız bir şey de varsa açık olmakta fayda var çünkü hiç bir şey gizli saklı kalamaz. 15-17 den itibaren ise, eşinizin mal varlığı ya da alacak bir parası söz konusu olabilir. Miras, toprak, alım satım gibi durumlar, resmi daireler, devlet bağlantılı konular yoğunlaşabilir.

Hava + Sabit
KOVA: (21 OCAK - 19 ŞUBAT) – 8 Ekim'de Ay tutulması 3. evinizde gerçekleşecek. İletişim ve yer değişikliği dikkat çekici. Çevre değişimi, nakliyeler, kişisel konular ön planda. Ani, hızlı gelişen yenilenmeler, teknoloji hayatınızda daha çok var olabilir. Kardeşiniz, yakın çevreniz, akrabalarınız komşularınızla birliktesiniz. Uzaklarda yaşayan kişiler, dostlarla bir aradasınız, eski günlerdeki gibi. Sempozyumlara, fuarlara, sergilere katılabilirsiniz. Sinema, tiyatro gibi sanat ortamında daha fazla yer alabilirsiniz. 15-17 den itibaren ise farklı çevreler, kültürler, yolculuklar, deniz aşırı yerler, farklı mekanlar içindesiniz. Ortaklı bir iş söz konusu olabilir. Yurt dışına gidebilir, sevdiklerinizle birlikte olabilirsiniz. Yabancı bağlantılar başarınızı arttırabilir. Eşinizin hızlı gelişen fırsat ve olanaklarından faydalanabilirsiniz. Bu tutulmada, sevginin, anlaşmaların, sanatın, teknolojinin, yakın çevrenizin ve bir takım yeniliklerin sürprizli gelişen olayların önemli olduğu söylenebilir.

Su + Değişken
BALIK: (20 ŞUBAT - 20 MART) – 8 Ekim'de Ay tutulması 2. evinizde gerçekleşecek. Finansal konularda yenilenmeler var. Teknolojik bir alet satın alabilirsiniz. Ortaklı bir işe girişebilirsiniz. Ortak kazançlar, paylaşımlar miras konuları söz konusu olabilir. Birikimleriniz varsa onları değerlendirmek isteyebilirsiniz. Resmi dairelerle, ehliyet, pasaport gibi konularla daha çok ilgilenebilirsiniz.  Karşılaştığınız bazı kişiler, yakın çevrenizden akrabalarınız bile olabilir hayatınızda güçlü değişimlerin olmasına da vesile olabilirler. Şifalandığınız bir dönem. Hukuki işlemler varsa eşinizle ortak kararlar da alıyor olabilirsiniz. Mahkeme öncesi anlaşmaya gidilecek gibi görünüyor. 15-17 den itibaren ise çocuklarınızın imkanları yenilenebilir. Eviniz, iş yeriniz ile yapmak istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Bayanlardan, annenizden destek alabilirsiniz. Sağlıkla ilgili de yenilenmeler var. Özel ilişkileriniz içinde birbirinize karşı daha nazik olabilir, birbirinizi daha iyi anlar ve estetik çizgiler yakalayabilirsiniz.