Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

Avrupa’dan futbol

12 Mart 2011, Cumartesi - 09:15

Hafta içinde birbirinden güzel, bol gollü, hakem hatalarının da yaşandığı ama bizdeki gibi sinir savaşlarına dönmeyen maçlar izledik. Barcelona’nın golleri, Shakhtar Donetsk’in mücadelesi, Milan’ın son dakikalara kadar süren oyun disiplini anlayışı bizleri mest etti. Avrupa’da izlediğimiz bu seyri zevk veren futbolu bizim liglerde neden göremiyorduk?

Her işte olduğu gibi futbolda da uzun vadeli planlar yapan ve bunları uygulayan kulüpler, hem ekonomik hem sportif başarılar bakımdan fark yaratıyorlar.  Barcelona, R.Madrid, M.United, Milan diye saymaya devam edebiliriz. Bu kulüpler profesyonel yönetim anlayışı, alt yapıya verilen önem ve teknik kadro ile birlikte uzun vadeli programlarla bu istikrarlı tabloyu oluşturuyorlar.

Bizde ise büyük kulüplerimiz dahil, yukarıdaki takımların yanından dahi geçemiyor. Evet gerek Fenerbahçe, gerekse Galatasaray stadyumlarını yaptılar ama buralardan gelen paralar, ne yıldızlara harcanan paraları karşılıyor, ne de futbol göz zevkimizi. Alt yapıdan göstermelik olarak hazırlık kamplarına 4-5 futbolcu gidiyor ama sezon içinde ilk 11’lerde kaç tanesi oynuyor?

Shakhtar Donetsk ve Lucescu…

2004’te yurdumuzdan çıkış yapan Lucescu, Shakhtar yönetimiyle uzun vadeli planlar yapmış, genç oyuncuları takıma kazandırmış, birçoğunu da satarak kulübün gelirlerini arttırmıştır. Kazandırdığı kupalar da, 1 UEFA kupası, 4 lig, 2 Ukrayna kupası, 3 defa da Süper Ukrayna kupası olmuştur. İşte uzun vadeli planla kazanılan paralar, kupalar ve bizlere de verdiği istikrar dersi ama almak isteyen varsa.

Mahalle baskısı ile alınan bol sıfırlı, çok yıldızlı starlarla mutlak şampiyonluk söylemleriyle değil, kendi öz kaynaklarını doğru kullanarak, ekip ruhu ile uzun vadeli başarı öyküleri yaratmak mümkün. Gerek kişilikleriyle olsun, gerek sistemli çalışmalarıyla olsun yakın tarihimizde Gordon Milne ve günümüzde Mircea Lucescu örneğinde olduğu gibİ.