Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

Asla vazgeçmeyin...

13 Ekim 2012, Cumartesi - 19:28
Sevgili okuyucu yeni bir yazıyla tekrar karşınızdayım. Sizin hikayenizi bilmiyorum ama eminim ki hayatınızda gerçekleştirmek istediğiniz en az bir veya iki hedefiniz vardır. Yazılarıma başladığım ilk günden beri benim de amacım size farklı bakış açıları vermek, çeşitli çıkış noktaları göstermek ve en önemlisi yaşamınızdaki amacınız neyse onu gerçekleştirme yolunda size rehber olabilmek. Belki mesleğinizde daha başarılı olmak, yeni bir iş kurmak, topluma ve çevrenize katkıda bulunmak, dünyada bir şeyleri değiştirmek ya da uzun zamandır sahip olduğunuz bir fikri hayata geçirmek istiyorsunuz. Belki de sadece var oluşun sebepsiz mutluluğunu ve keyfini yaşamak istiyorsunuz.
Hepimiz yaşamda çeşitli amaçlara sahipken ne yazık ki birçoğumuz bu amaçları gerçekleştirme şansını bulamıyoruz. Bu amaçlar genelde başlamadan biten hikayeler ya da yarım kalan hayaller olarak kaybolup gidiyor.  Bunun sonucunda yaşadığımız hayal kırıklıları vazgeçmemize yol açıyor.
Peki, bir amacın gerçekleşmemesinin temel nedeni nedir?
Koşullar mı? Para durumu mu? Yetenekler mi? Bilgi eksikliği mi? Aslında bunların hiçbiri değil. Çünkü tarihe baktığınızda bütün bu saydıklarıma sahip olup amaçlarını gerçekleştiremeyen bir çok insan vardır. Ya da tüm olumsuz koşullara rağmen mucizeler yaratan insanlar vardır. Amacınızı gerçekleştirme konusunda tüm koşullara sahip olsanız bile tek bir şeyi eksik bırakamazsınız. KARARLILIK. Evet, eğer herhangi bir konuda kararlılığınız yoksa o hedefin gerçekleşmesi çok zordur. Kararlı bir şekilde amacımıza odaklandığımızda hangi koşullara sahip olursak olalım, hedefimize doğru emin adımlarla yürümeye başlayabiliriz. Tony Robbins bu konuya ilgili olarak şu sözü söylemiştir:
“Tüm kaynaklarımızı hayatımızın bir tek alanına odakladığımız zaman bir anda ne kadar büyük bir kapasiteye komuta eder duruma gelebileceğimizi çoğu insanlar hiç bilmezler. Kontrollü odaklama sizi engelliyormuş gibi gözüken her şeyi yarıp geçen bir lazer ışını gibidir.”
Çok yakın bir zamanda, kararlı olmanın bir amaca ulaşmak için ne kadar önemli olduğunu kanıtlar nitelikte bir kişiyle tanıştım. Amerika’da katıldığım bir seminer arasında doktor bir arkadaşımla konuşurken yanımıza onun fizyoterapist bir arkadaşı geldi. Doğal olarak ben biraz koçluk çalışmalarımdan bahsederken o da yaşadıklarını ve geçirdiği zorlu süreci anlattı. Aslında Jeremy’nin fizyoterapist olmadan önce oldukça zor bir yaşamı olmuş. Jeremy, liseyi bitirdikten sonra yaşadığı bazı maddi ve manevi problemlerden dolayı üniversiteye gidememiş ve bu yüzden çok sıkıntılı zamanlar geçirmiş. Yaklaşık 5 yıl benzin istasyonlarında gece vardiyalarında çalışarak geçimini sağlıyormuş. Bir işi olduğu için mutluluk duyarken, hep içinde farklı bir iş yapması gerektiğine dair bir duygu taşıyormuş. Gündüzleri uyuyup geceleri çalışarak bundan sonra hayatında ne yapması gerektiğini sorguluyormuş. Geceleri genelde çok sakin olduğu için vaktini kitap okuyarak geçirmeye çalışıyormuş. O gecelerin birinde bir fizyoterapistin hikayesini anlatan kitabı okurken birden en büyük hayalini bir anda keşfetmiş. O anda en büyük hayalinin fizyoterapist olup insanlara yardım etmek olduğunu anlamış. Ertesi sabah hemen sınavlara hazırlanmaya başlamış ve birkaç ay sonra üniversitenin fizyoterapi bölümüne girmeyi başarmış. Dört yıllık fizyoterapistlik eğitim sırasında benzin istasyonunda gece vardiyasında çalışmaya devam ederek eğitimini tamamlamış. Fizyoterapistlik eğitimini o kadar sevmiş ki bölümünü birincilikle bitirmiş. Mezun olur olmaz üniversitenin bölüm başkanı tarafından bölgenin en iyi sağlık merkezinde fizyoterapist olarak işe alınmış.

Bu hikayeyi anlattıktan sonra ona bütün bu yaşadıklarından sonra nasıl hissettiğini sordum. Bana, “Bundan 4 sene önce nerdeydim şimdi nerdeyim, hayalimin işini yapıyorum ve hiç yorulmuyorum” dediğinde gözleri parlıyordu.  O zaman, kararlı olup amacını gerçekleştiren insanları sadece filmlerde değil, gerçek hayatta da görebileceğimizi tekrar hatırladım. Hepiniz için hayat amacınızda sonsuz başarılar dilerken yazımı şu sözlerle sonlandırmak istiyorum.
"Asla vazgeçmeyin. Dünya da hiçbir şey ısrar etmenin yerini alamaz. Yetenek alamaz.  dünyada yetenekli ama başarısız insandan daha çok ne var? Deha alamaz. Uygulamaya sokulmamış deha, atasözü gibidir. Tek başına eğitim alamaz, dünya başı boş gezen insanlarla doludur. Israrlı ve kararlı olmak tek başına bir güçtür."
Calvin Coolidge
Çalışmalarıma ulaşabileceğiniz linkler:
http://www.facebook.com/sedonayontemi
http://www.youtube.com/sedonayontemi
http://www.twitter.com/sedonayontemi
http://www.sedonayontemi.com