Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Cafe keyif
Cengiz PalaCengiz Pala

Anneler günü ve ‘keşke’ dememek için…

08 Mayıs 2011, Pazar - 00:43
Kendi annemden örnek vererek başlayayım yazıya. Zaman zaman bir araya gelmeleri, ziyaretleri, birlikte yaşamayı, paylaşmayı keşke daha fazla yapsaydım, daha fazla zaman ayırsaydım diyorum böyle özel günlerde. Anneme karşı görevlerimi yerine getirdiğimi sanıyorum ama onu kaybettikten sonra bunu yeterli görmediğimi her geçen gün daha çok anlıyorum.
 
Kimimiz kendi özel hayatımız, iş yoğunluğumuz, koşuşturmalarımız arasında annemize kısıtlı zaman ayırır sonra da kendi dünyamıza geri döneriz. Daha fazla zaman ayırabilenler, bu söylediklerimizden daha fazlasını yapabilenler, olanaklarını zorlayanlar daha şanslıdırlar.
 
Birçok arkadaşımız, dostumuz annelerini hatta sevdiklerini kaybettikten sonra, ‘Ah keşke daha yakınında olsaydım, ona daha fazla zaman ayırsaydım, duygularımı daha yoğun paylaşıp, sevgimi daha sık dile getirseydim’ diye üzülür.
 
Oysaki onları kaybettikten sonra keşke dememek için, onlara ayırdığımız zamanı daha yoğun yaşayabiliriz. Eski anılarını anlattırarak notlar alabiliriz, eski resim albümlerine birlikte bakıp, onu eski mutlu günlerine geri götürebiliriz. Birlikte ilgilendiği konularda bir şeyler okuyabilir hatta sevdiği şarkıları beraber söyleyebiliriz. Bizden bu küçük mutluluklardan başka bir beklentilerinin olmadığını içten içe hepimiz biliyoruz ama yapabileceklerimizi zamana yaymadan, bayram ya da anneler günü gibi özel günlere sıkıştırıyoruz.
 
Annelerle ilgili samimi duygularımı sizinle de paylaşmak istedim. Anneleri hayatta olup, kıymetini bilenlere ne mutlu…
 
Anneler günü kutlu olsun…