Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Şimdi
Kağan BayraktaroğluKağan Bayraktaroğlu

11.11.11...

11 Kasım 2011, Cuma - 15:29
Değişim
Bugün tarih 11/11/11 ve bu sayıların bir araya gelmesi belki de birçok insan için çeşitli anlamlar içeriyor. Bugünkü yazımda bugünün ve sonrasının ne anlamlar içerdiğini ve bu değişim sürecinde neler yapılabileceğini kendi bakış açımdan paylaşmak istiyorum.
Başlıkta belirttiğim gibi değişim kaçınılmaz olan ve çoğu zaman kontrolümüzde olmayan bir süreçtir. Yaşadığımız bu günlerde her birimizin hayatlarında ani ve de beklenmedik değişimler oluşarak yeni kapıların açılmasına yol açabilir. Bunu genel anlamda ve de bireysel anlamda da yaşayabiliriz. Bir bakıma kendinizi bir bilgisayar gibi düşünürseniz, eski programların yerine yeni programların yüklenme zamanı gelmiştir.
Bu duruma genel olarak bakarsak Dünya’da yaşanan her türlü değişim bunun en büyük işaretidir. Zamanında ekonomisi çok güçlü olan ülkelerin güçlerini yitirmesi, bazı ülkelerde çok uzun zamanlı baskıcı rejimlerin çöküşü (Arap Baharı),Dünya’nın çeşitli yerlerinde sadece birkaç dakika içinde doğal afetlerle yerle bir olan hayatlar (Türkiye, Japonya, Haiti, Şili, Tayland). Bireysel düzeyde ise ani iş ve mekân değişimleri, boşanmalar, istifalar, ani ölümler yine bu süreçte yaşanan olaylardan bazılarıdır.
Değişimin hep iyi olmasını bekleriz ve dileriz ancak değişim genelde olumsuz duyguları beraberinde getirir. Çünkü alıştığımız düzen bozularak bizi bilmediğimiz ve yabancı olduğumuz bir yola çıkarır. Bu yazının amacı da genel ya da kişisel düzeyde yaşanan bu değişim sürecini nasıl daha huzurlu geçirebileceğinizi göstermek.
Hayatımızda herhangi bir şey değiştiğinde ilk oluşan duygulardan birisi dirençtir. Direnç değişen duruma karşı endişelerin, korkuların, güvensizliğin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu durum zihinde şu şekilde oluşabilir: “Şimdi ne olacak? Bununla nasıl başa çıkacağım? Bunlar neden başıma geldi? Artık gücüm kalmadı? Ne yapmalıyım?” Bu oluşan direnç durumu aslında değişime karşı oluşan bir enerjidir. Ve o duyguyu serbest bırakmadığınızda içinizde eskiye tutunma isteği doğabilir. Böylece eskiyi serbest bırakmadığınız için yeni enerjiye kendinizi açmak zorlaşır. Bu biraz şu duruma benzer. Uzun bir yolculuktan elinizde iki tane eski valizle döndüğünüzü düşünün. Çıkacağınız yeni yolculuk için de ek olarak iki büyük yeni valiz almanız gerekiyor. Yani şu anda 4 tane ağır valiziniz var. Direnç gösterdiğimizde biz 4 valizle yolculuğa çıkarız ve sonunda yükümüz her geçen gün ağırlaşır. Aslında doğru olanı iki eski valizi arkamızda bırakıp yenilerle yola çıkmaktır.
Şimdi bu konuyla ilgili bir uygulamayı paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki çalışmayı yapabildiğiniz kadar yapın ve olabildiğince çalışmayı mantık yani zihinle değil kalbiniz yani hislerle yapın. Aşağıda iki kutuplu duygulara ayrı ayrı odaklanmanız ve olabildiği kadar duyguların oluşmasına izin vermeniz çalışma için yeterli olacaktır.
Şimdi kendi hayatınızda değişen ya da değişmek üzere olan bir şey düşünün. Bu konu özellikle değişmesini istemediğiniz ya da değişmesine direnç gösterdiğiniz bir konu olsun.
Şu anda o konuyu hatırladığınızda oluşan duygu ve düşüncelere sadece kendiniz açarak oluşan enerjiyi fark edin. Şimdi de
1. O durumun değişmesine nasıl direndiğinizi bunu nasıl istemediğinizi hissetmek için kendinize izin verebilir misiniz? Sadece şu an için o direnci hissedip o duyguya odaklanın.
2. Şimdi de bu durumun değişmesine direnmeyi biraz bırakıp, kendinizi değişime açabilir misiniz? Sadece yapabildiğiniz kadar kendinizi değişim durumuna açın. Şu an için sadece olanın olmasına izin verin.
3. Şimdi tekrar durumun değişmesine nasıl direndiğinizi hissedip, o direnç duygusuna odaklanın. Kendinize değişime direnmek için izin verin.
4. Şimdi de tekrar değişime direnmeyi biraz daha bırakıp, kendinizi değişime biraz daha açabilir misiniz? Sadece şu an için ne değişiyorsa değişmesine izin verebilir misiniz?
Bu çalışmayı bireysel ya da genel konular için uygulayarak, o konularda daha huzurlu ve rahat olma şansını yakalayabilirsiniz. Duygularınız açılana kadar bu çalışmayı birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.