Sevgi ve ışıkla yazan kalemler...
Tatlı Cadı
Lerna Kaprielyan BağdasaroğluLerna Kaprielyan Bağdasaroğlu

'Sakınma tatlı dillerini"...

31 Ocak 2013, Perşembe - 09:50
Bir bebek doğar. Pek çok ihtiyacı vardır bebeğin; karnı doyurulmalıdır, altı temizlenmelidir, gazı çıkarılmalıdır, temiz kıyafetler gerekir. Tüm bunlar ihtiyaçtır. Bunlar olmadan olmaz. Bir de sevgi ve ilgi lazımdır. Bebeğin mutlu olması için, ilgi şarttır. Bakımı yapılıp , sevgi ve ilgi görürse bebek , her şey tamamdır. Mutlu bebeğin bir gülücüğü dünyaya bedeldir.
     Bebek büyür,ya kızdır ya erkek. Zamanla kalıplara sokulur. Kızsa bebeklerle oynar, erkekse topla. Kız çocuk prenses muamelesi görür ailesinden,erkek çocuk erkek çocuktur. Kızlar büyüdükçe oturup kalkarken usturuplu olmayı öğrenir, erkeklerin pipisi gösterilir. Kızlar beyaz atlı prens hayalleri kurar prenses oldukları için, erkekler daldan dala konmaya, her çiçekten bal almaya teşvik edilir. Ergen bir erkeğe sarılamaz artık annesi eskisi gibi. Kuytu köşelerde belki birkaç dakika…Ama ortalık yerde mümkün değildir. O artık erkektir, böyle duygusal saçmalıklar kızlara göredir. Kızlar ergen dönemde de ,yaşamları boyunca her dönemde de sarıp sarmalanmaktan hoşlanır. Kız çocuk her yaşta oturur babasının dizine, erkek evlatla sadece kucaklaşılır.  Zamanla yetişkin olunur. Erkekler ağlamaz,bu altın kuraldır. Kadınlar narindir, onlara ağlamak serbest.
      Kadınlar erkeklere göre kas oranı az, duygusallık oranı fazla canlılardır. Buna ilaveten yetiştiriliş tarzlarımız da göz önüne alınınca Mars Venüs  teorisi devreye girer. Sevdiği gün ortası telefon edip ‘’Seni seviyorum ve çok özledim’’ deyince hangi erkek ‘’Dünyanın En Mutlu Erkeği’’ olmaz ki?...Hangi erkek saçı okşansın istemez?... ama erkek için bunlar ihtiyaç değildir.Olsa tadından yenmez ama olmasada kıyamet kopmaz... Kadın için ihtiyaçtır oysa. Kadın bebekliğinden itibaren prenses olarak yetiştirilmiştir. Bu yüzden 100 yaşına da gelse kadın prensestir ve prenses gibi hissetmek ister. Günlük ihtiyaçlarının yanı sıra duygusal ihtiyaçları da karşılanmalıdır. Sevilmelidir, prensestir ya, prensinin dünyasının merkezinde olmalıdır... Çünkü prenses masalları öyle biter; prens prensese aşıktır,serenat yapar durur ve sonsuza dek mutlu olurlar…
     Bu yüzden kadınlar hangi yaşta olursa olsun, ilgi onlar için gereksinimdir. Aynı o bebeğin gülücüğü gibi, mutlu kadının gülücüğüde dünyaya bedeldir. O gülücük için para, pul, şan ,şöhret, yat, kat değil İLGİ kafidir.
Bazen tek bir cümle, bazen bir gülümseme, bazın öylesi bir bakış...
Esirgenmesin, gönülde şen kahkahalar attıracak tatlı dilli...